ManşetSivil Toplum

Haydarpaşa AVM olmaktan kurtuluyor mu?

0

haydarpaşaHaydarpaşa Gar Binası’nın restorasyon projesinin Anıtlar Kurulu tarafından onaylandığı ve ihalesinin yapılarak yer tesliminin yapıldığı bildiriliyor.
İktidara yakın Yeni Şafak gazetesinin haberine göre Kadıköy Belediyesi tarafından verilecek ruhsatın ardından çalışmalar başlayacak. Restorasyon projesine göre tarihi yapısının korunması kaydıyla Yüksek Hızlı Tren Garı olarak hizmete devam edecek.

Habere göre, atıl durumda bulunan çatı katı restore edilerek müze, sergi alanı, kütüphane, toplantı ve konferans salonu gibi kültürel işlevlere ayrılıyor. Sadece ulaşım için değil kültürel işlevler için de bir merkez haline gelecek. 12 milyon 473 bin liraya ihale edilen projenin öngörülen bitirme süresi 500 gün. Proje ile gar binasının atıl durumda bulunan kısımları işlevlendirilmiş olacak. Konumu itibariyle Topkapı Sarayı, Sultanahmet, Kadıköy’e kadar uzanan müthiş bir görselliğe sahip, oldukça büyük bir mekan kullanıma açılacak.

haydarpaşa1Projede yangından hasar gören çatının restorasyonunda çatı katına sergi alanı, konferans salonu, kafeteryanın yanı sıra danışma, ofisler, arşiv ve tuvalet yapılması öngörülüyor. Bina içindeki mevcut asansör yenilenecek, uzun kolda yeni bir asansör yapılacak. Mevcut ısıtma sistemi yerine fan-coil sistemi kurulacak. Eksik veya hasarlı bezemeler tamamlanacak, temizlenecek. Tavan ve duvar sıva ve boyaları yenilenecek. Ahşap elemanların bakım onarımları yapılacak. Dış cephelerde kirlenmiş, yosunlanmış bölümlerin uygun yöntemlerle temizliği yapılacak. Eksilen, yok olan, kırılan taşlar tedarik edilecek ve onarılacak.

Bütün bu bilgilere rağmen Yeni Şafak’ta yer alan haberde ihalenin ne zaman yapıldığı ihalenin hangi şirket tarafından kazanıldığı gibi bilgilerin bulunmaması dikkat çekti.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.