Akbelen DirenişiDoğa MücadelesiEkolojiManşet

Havana Teyze’den İkizköy seslenişi: ‘Biz davamızdan vazgeçmedik’

0
İkizköy

Limak ve IC-İçtaş iştiraki YK Enerji‘nin termik santraline kömür tahsis etmek için yok edilmeye çalışılan Akbelen Ormanı için direnen İkizköylüler, geçtiğimiz yaz bölgedeki jandarmanın direnişçilere biber gazı ve TOMA ile müdahale edildiği sırada yaralanan Havana Teyze’nin mesajını paylaştı.

Yeni yıla da nöbet çadırlarında giren direnişçiler, ‘Mücadeleyi bırakmadık, bırakmayacağız, vazgeçmeyeceğiz!’ mesajını vermişlerdi.

İkizköylülerden yeni yıl mesajı: Akbelen’i madene vermeyeceğiz
Akbelen’in hikayesini anlatan gazeteci Osman Çaklı ifadeye çağrıldı

Havana Teyze, 2023 yazında jandarmanın biber gazı ve tomayla müdahalesi sırasında bayılmış, alana ambulans çağrılmasına izin verilmediği için jandarma kalkanı üzerinde taşınıp gözaltı aracı ile hastaneye götürülmüştü. Tedavi boyunca yine müdahaleden etkilenen torunlarının adını sayıklamıştı ve buna rağmen gecesini gündüzüne katıp nöbet alanına gelmiş, verdiği mücadelenin peşinden ayrılmamıştı.

Havana Teyze, şöyle konuştu: 

“Biz bu topraklarda doğduk, bu toprakları işleyerek büyüdük. Yıllarca emek ettik; çocuklarımız, torunlarımız için büyüttük, yetiştirdik. Torunlarıma bu topraklardan, yetiştirdiğim zeytinlerden, 65 yıllık emeğimden başka bırakacak neyim var? Her şey torunlarım için. Bizi unutmasınlar. Biz davamızdan vazgeçmedik.” 

 

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.