Hayvan HaklarıManşet

Hatay için yeni bir memeli türü keşfedildi: Uzunkulaklı Çöl Kirpisi

0
Uzunkulaklı çöl kirpisi (Hemiechinus auritus)

Bülent Ecevit Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Sözen ile Dr. Muhsin Çoğal tarafından Türkiye Tabiatını Koruma Deneği Hatay Şubesi’nin de katılımı ve desteğiyle Hatay Dağ ceylanlarının yayılış alanlarının belirlenmesi amacıyla 2016 ve 2017 yıllarında yapılan bilimsel çalışmalarda Hatay için yeni bir memeli türü keşfedildi.

Uzunkulaklı çöl kirpisi (Hemiechinus auritus)

Prof. Dr. Sözen tarafından yapılan açıklamaya göre Uzunkulaklı çöl kirpisi’nin (Hemiechinus auritus) Türkiye’de kayıtları sadece Iğdır’dan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Kilis ile Ceylanpınar arasında sınıra yakın alanlardan bilinmekte. 2016 yılında ise Hatay ili Kırıkhan ilçesinin Suriye sınırı boyunca yapılan çalışmalarda Uzunkulaklı çöl kirpisi, Camuzkışlası köyü yakınlarında ise fotokapan ile görüntülendi. Türün bu bölgede Dağ ceylanı yaşama alanını oluşturan kayalık ve bozkır alanlarda yaşadığı da belirtildi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Öğünç

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Öğünç konuya dair yaptığı yazılı açıklamada bu alanın aynı zamanda geçen yıl keşfedilen Kayalık gerbili’nin de (Gerbillus dasyurus) yaşama alanı olduğunu ifade etti.

Bölgeden ayrıca Çizgili sırtlan, Saz kedisi, Yaban kedisi, Kaya sansarı, Kurt, Çakal, Tilki, Yaban domuzu, Oklu kirpi, Kuyruksüren, Alacasansar gibi pek çok diğer türün de yayılış kayıtlarının elde edilmiş olduğunu aktaran Öğünç, “Bölge bu zenginliği Türkiye’de memeli çeşitliği açısından en önemli alanlardan birisi durumundadır. Ayrıca Türkiye’de Dağ ceylanının yaşadığı tek bölgedir. Yapılan çalışmaya göre Dağ Ceylanı bölgede Kırıkhan ilçesine bağlı Kaletepe köyü ile Kumlu ilçesine bağlı Keli köyü arasındaki yaklaşık 29 km’lik bir alanda sınır boyunca yaşamakta ve bu alanı üstte sayılan türlerle paylaşmaktadır” açıklamasını yaptı.

Alanın sıkı bir şekilde korunmasının oldukça önemli olduğunu,  Uzunkulaklı çöl kirpisi ile birlikte Hatay’dan kaydedilen memeli türü sayısı 69’a yükseldiği bilgisini de paylaşan Abdullah Öğünç, yazılı açıklamasını, “Hatay bu sayı ile memeli çeşitliliği bakımından Türkiye’nin en zengin illerinden birisi konumundadır. Hatay ili bu zenginliğin değerini bilmelidir ve bir Ekoturizm potansiyeli olarak bu zenginliği değerlendirmelidir. Bunun en etkili yöntemlerinden birisi de bu türlerin çoğunu barındıran bir bölgenin Milli Park ilan edilmesidir. Milli Park için en uygun görünen bölge de Hassa ve Kırıkhan ilçelerinin bir bölümünü kapsayan Leçelik alan ile bu alanın güneyine doğru ilerleyen Dağ ceylanı yaşama alanı ve Gölbaşı gölünü kapsayan alandır. Hatay sahip olduğu bu zenginlik ile bunu hak ediyor” şeklinde tamamladı.

 

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.