LGBTİ+Manşet

Hande Buse Şeker davasında yine karar çıkmadı: Sonraki duruşma seneye

0

İzmir’de 2019’da polis memuru olan müşterisi tarafından kendi evinde öldürülen Hande Buse Şeker davası, hükmün bozulması üzerine yeniden görülürken beşinci duruşmada da karar çıkmadı.

Kaos GL‘nin aktardığına göre; bugün (12 Aralık) İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Hande Buse Şeker’in Avukatı Mahmut Şeren‘in yanı sıra Uluslararası Af Örgütü ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu katıldı. Dava, adli tıp raporunun beklenmesi için 6 Şubat 2023 saat 11.30’a ertelendi.

Ne olmuştu?

2019’da İzmir’de polis memuru olan müşterisi tarafından kendi evinde öldürülen Hande Buse Şeker’in ve mağdur diğer trans kadınların davasının 26 Kasım 2020’deki karar duruşmasında Volkan Hicret, müebbet hapis cezasının yanı sıra toplamda 42 yıl hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

Genç LGBTİ+ Derneği’nin cezanın yeterli olmaması sebebiyle başvurduğu istinaf sürecinin sonucunda, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından dosyada verilen hüküm bozuldu.

Mahkeme; sanığa nitelikli kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talebini kabul etmezken cinsel saldırı, yağma ve yaralama suçlarından verilen cezaların artırılmasını istedi ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının davaya katılmasını yasaya aykırı buldu.

Hande Buse Şeker davası 

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.