KadınManşet

Erkekler bir ayda en az 42 kadını öldürdü

0
Fotoğraf: Meltem Ulusoy / csgorselarsiv.org
Fotoğraf: Meltem Ulusoy / csgorselarsiv.org

Erkekler Eylül’de en az 42 kadını öldürdü. Eylül’de en az 20 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı. Erkekler, en az 66 kadına şiddet uyguladı, en az 11 kadını taciz etti. Eylül’de erkekler en az dört kadına tecavüz etti. Eylül 2023’te erkekler, 66 kadını seks işçiliğine zorladı.

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlerle ortaya koyduğu Erkek Şiddeti Çetelesi‘ne göre; 2023’ün ilk dokuz ayında erkekler 247 kadını öldürdü, 56 kadını taciz etti, 578 kadına şiddet uyguladı, 12 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 254 kadını seks işçiliğine zorladı. 190 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı.

Erkekler en az sekiz kadını koruma kararına rağmen öldürdü

Erkekler, Eylül’de en az 42 kadını öldürdü; geçen yıl aynı ay bu sayı 26 idi. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Özbekistanlı, biri Rusya, biri de Azerbaycanlıydı. Erkekler, en az sekiz kadını koruma kararına rağmen öldürdü. Bazı failler ( 2) hapishaneden çıkıp kadınları öldürdü. Kadınları öldüren erkeklerden biri “korucu”, ikisi de “polisti”.

Erkekler 13 kadını “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, üç kadını “kıskandığı” için öldürdü. Erkekler dört kadını “ekonomik taleplerini karşılamadığı” için öldürdü. Erkeklerin 22 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

29 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler, bir kadını arkadaşı, bir kadını korucu, dokuz kadını oğlu, damadı, kardeşi gibi erkekler öldürdü. İki kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 30 kadını ev içinde, dokuz kadını sokakta, bir kadını bahçede, bir kadını parkta, bir kadını da otomobilde öldürdü.

Eylül’de kadınları öldüren en az 37 fail vardı. Sadece 14 fail tutuklandı. Yedi fail intihar etti, altı fail gözaltına alındı, dört failin süreci “kaçtı” diye yansıdı. Altı failin hukuki süreci basına yansımadı.

Erkekler en az 11 kadını taciz etti, sadece bir fail tutuklandı

Eylül’de erkekler en az 11 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ayda 16 idi. İki taciz sistematikti. Erkekler, sekiz kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. İki kadını da video fotoğraf çekerek taciz etti. Erkekler bir kadını da cinsel organını göstererek taciz etti.

Erkekler, 11 kadını, hastane, market, konfeksiyon, toplu taşıma aracı gibi ev dışı alanlarda aciz etti. Üç kadını doktor, iki kadını market çalışanı, iki kadını arkadaşı taciz etti. Dört kadını taciz eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Kadınları taciz eden 10 fail vardı. Sadece bir fail tutuklandı. Üç fail gözaltına alındı. Altı failin hukuki süreci basına yansımadı.

Erkekler Eylül’de dört tecavüz etti: Altı failden sadece ikisi tutuklandı

Erkekler Eylül’de dört tecavüz etti. Geçen yıl aynı ayda bu sayı üç idi. Bir kadına arkadaşı, bir kadına akrabası tecavüz etti. İki kadına tecavüz eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. Kadınlara tecavüz eden altı fail vardı. Faillerden ikisi tutuklandı. Üç fail serbest bırakıldı. Bir hakkında soruşturma başlatıldı.

Kadınları yaralayan 66 failden sadece altısı tutuklandı

Erkekler, Eylül’de 66 kadını yaraladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı 71 idi. Sekiz kadını ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. En az dokuz kadın koruma kararına rağmen erkeklerce yaralandı. Kadınlardan biri transtı.

En az 48 kadını kocası, nişanlısı erkekler, bir kadını esnaf, üç kadını abi, oğul gibi aile üyeleri, bir kadını patronu öldürdü. 13 kadını öldüren 15 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, erkekler altı kadını “kıskandığı” için, en az 34 kadını da “barışmak istemediği, ayrılmak istediği” için öldürdü. Bir kadını “dans ettiği” için bir kadını da “içinden şeytan çıkardığını iddia” ederek öldürdü. Erkeklerin, 24 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 37 kadını ev içinde, 22 kadını da sokak, park, hastane gibi ev dışı alanlarda yaraladı. Erkeklerin yedi kadını nerede öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.

Kadınları yaralayan en az 66 fail vardı. Sadece altı fail tutuklandı. 37 fail hakkında “yasal süreç” başlatıldı/gözaltına alındı. İki fail de kaçtı. 21 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Erkekler 66 kadını seks işçiliğine zorladı

Erkekler, Eylül’de en az 66 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, iki idi. Seks işçiliğine zorlanan kadınların tamamı Türkiye vatandaşı değildi. Kadınları seks işçiliğine zorlayan 28 fail vardı sadece 17 fail tutuklandı.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.