İklim ve EnerjiManşet

[Haber-Yorum] Brezilya’da nükleer yakıt taşıyan konvoya ateş açıldı

0

Brezilya’da silahlı kişilerin, nükleer santrale uranyum yakıtı taşıyan kamyonlardan oluşan bir konvoya saldırdığı bildirildi.

Rio de Janeiro kenti yakınlarında meydana gelen olayda, konvoyun, uyuşturucu satıcılarının kontrolünde olan bir yerleşimin yakınından geçtiği açıklandı.

Saldırıyla ilgili açıklama yapan polis, konvoyun emniyetini sağlayan güvenlik güçlerinin ateşe karşılık verdiğini ve çatışma yaşandığını kaydetti.

Rio’ya 145 kilometre mesafedeki Angra dos Reis kentinde yaşanan olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Konvoy, güvenli bir şekilde Angra 2 isimli nükleer santrale ulaştı.

Federal otoyol polisi sözcüsü José Hélio Macedo, olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki o bölgede böyle saldırılar sık sık yaşanmaya başladı. Böylesine güzel bir turistik bölge suçla anılır durumda.” dedi.

Brezilya’nın nükleer enerji kurumu Eletronuclear’den yapılan değerlendirmede, nükleer yakıtın zırhlı koyteynırlarda taşındığı ve bir risk içermediği duyuruldu. Kurum, taşınan uranyum yakıtının, doğada bulunduğu ölçüde radroaktivite içerdiğini de açıkladı.

Map in Angra

‘Burası hassas bir bölge’

Bu arada konvoya ateş açılması ile başlayan çatışmada, saldırganların, özellikle yakıt taşıyan kamnyonları değil polisleri hedef aldığı düşünülüyor.

Uranyum yakıtı taşıyan kamyonlar bölgeden geçtiği sırada, uyuşturucu şebekelerinin kontrolündeki yerleşimde bir çatışmanın sürdüğü belirtildi.

Nükleer santrallerin bulunduğu Angra dos Reis Belediye Başkanı Fernando Jordão, “Burası hassas bir bölge” diyerek merkezi hükümetten güvenliği artırmasını talep etti.

“Bu olay, nükleer santrallerin yaygın bilinen şekliyle salt operasyon sürecinde meydana gelen kazalarla değil yakıt sevkıyatı süreçlerinde de geri dönüşü olmayacak tehlikelere, yüzyıllarca sürecek radyoaktif kirliliğe  yol açabileceğine ve her aşamada dış tehditlere açık olduğuna dair önemli bir örnektir. Kaldı ki bu olaydakine benzer bir risk, atık sevkıyatı süreçlerinde de bulunmaktadır. Neticede tehlikeye dönüşürse tolere edilmesi imkansız denebilecek radyoaktif  riskler eli silahlı kimselerin istediklerini almak için
başvuracağı araçlar haline gelebilir.  Fakat  düşündürücü olan bu saldırıları yapan  kişilerin kendi yaşamlarını  hiçe sayma noktasında geniş alanda ekosistemsel kirliliğe, çok sayıda canlının  sağlığına ve hayatına mal olabileceğidir. Hükümetlerin, ne kadar korunaklı ortamlar tesis etseler de baş edemeyecekleri bu riskler nedeniyle derhal  nükleer santrallerden  vazgeçmesi gerekir. “

Pınar Demircan / Yeşil Gazete Nükleer temalı içerikler editörü

You may also like

Comments

Comments are closed.