Dünya

Güneyde Santorum kazandı

0

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığı için Alabama ve Mississippi eyaletlerinde yapılan önseçimleri Rick Santorum kazandı.

ABD’de Cumhuriyetçi Parti başkan adayları arasındaki ön seçim yarışında, muhafazakar seçmenin yoğunlukta olduğu iki güney eyaleti Alabama ve Mississippi’den eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum zafer kazandı.

Eski Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich, Alabama’da yüzde 29, Mississippi’de de yüzde 31 oy oranıyla ikinci gelirken, ön seçim yarışını halihazırda önde götüren isim olan eski Massachusetts Valisi Mitt Romney, Alabama’da yüzde 29, Mississippi’de de yüzde 30’la ancak üçüncü gelebildi. İki eyalette de kampanya yürütmeyen Teksas milletvekili Ron Paul ise açık farkla sonuncu oldu.

Hawaii ve Amerikan Samoası’ndaki seçimler

Öte yandan Hawaii ve Amerikan Samoası’nda yapılan ön seçimleri ise Mitt Romney kazandı. Romney’in oyların yüzde 45’ini aldığı açıklandı. Böylece Cumhuriyetçi adaylar arasındaki yarış daha da kızışmış oldu.

Gingrich‘e ‘çekil’ baskısı

Bu sonuç, yarışta kalabilmek için güney eyaletlerinde kazanacağı galibiyetlere bel bağlayan Newt Gingrich açısından ise önemli bir darbe oldu. Amerikan medyasında yer alan yorumlarda, Alabama ve Mississippi yenilgilerinin ardından artık Gingrich’e, muhafazakârların oylarının bölünmemesi ve Santorum’da toplanabilmesini sağlamak için yarıştan çekilmesi yönünde baskıların artabileceği dile getiriliyor.

Amerikan medyasındaki yorumlarda Romney ile Santorum arasındaki farkın kapanmasının zorluğuna da dikkat çekiliyor. Şu ana kadar 10 eyalette galip gelen Santorum’un, 16 eyaletin galibi Romney’i yakalayıp geçebilmesi için, büyük eyaletleri kazanmanın yanında, kazandığı eyaletlerde de Romney’e fark atması gerektiği vurgulanıyor.

Ön seçim yarışında son durum

CNN televizyonunun hesaplamasına göre, şu anda Romney’nin 480, Santorum’un 234, Gingrich’in 139 ve Ron Paul’un 66 delegesi bulunuyor. Ön seçimlerde yarışan adayların, Cumhuriyetçi Parti’nin 2012 başkanlık seçimlerindeki adayı olabilmek için, Ağustos ayında yapılacak parti kurultayında toplam 1144 delegenin desteğini toplamaları gerekiyor.

Alabama ve Mississippi zaferlerinden sonra kameraların karşısına çıkan Santorum, “Yine başardık. Bu seçimde zafer yolunda ilerliyoruz. Kampanyamızı her yere taşıyacağız ve her yerde rekabet edeceğiz. Zaman, muhafazakarların bir araya gelme zamanı. Eğer bir muhafazakar aday olursa, Obama’yı yenilgiye uğratabiliriz” diye konuştu.

(DW)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.