EnerjiManşet

Güney Afrika sahillerinde Shell’in arama faaliyetleri durduruldu

0
Güney Afrika‘da Makhanda Yüksek Mahkemesi, çok uluslu fosil yakıt şirketi Shell‘in Eastern Cape kıyılarındaki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının durdurulmasına karar verdi.

Yargıç Gerald Bloem, karara ilişkin açıklamasında, sismik araştırma faaliyetlerinin bölgedeki deniz canlılarının yaşam alanlarını tehdit ettiğine dair güçlü kanıtlar olduğunu; buna karşın Shell’in mahkemeye bunun aksini gösteren bir kanıt sunamadığını belirtti.

Şirketinin işlettiği ‘Amazon Warriors’ isimli sismik araştırma gemisi, 1 Aralık’tan beri Eastern Cape eyaletindeki Morgans Körfezi‘nin 20 kilometre açıklarında 700 ila 3 bin metrede petrol ve doğalgaz araması yürütüyordu.

‘Yerel topluluklar bilgilendirilmedi’

Bloem, şirketin arama faaliyetleri konusunda yerel toplulukları yeterince bilgilendirmediğine, bu topluluklarla istişare sürecinin de ‘önemli ölçüde kusurlu’ olduğuna da dikkati çekti.

Mahkeme, davanın yasal masraflarının Shell firması ile birlikte arama iznini veren Enerji Bakanı Gwede Mantashe‘nin ödemesine hükmetti.

Güney Afrikalı çevre aktivistleri, arama faaliyetlerinin iptali talebiyle kasım ayından bu yana çok sayıda protesto gösterisi düzenlemişti. Çevreci STK’lerin Shell’in sismik faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin başvurusu ise daha önce mahkemece reddedilmişti.

 

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.