KadınManşet

Gülistan Doku’yu arama çalışmaları yeniden başlatıldı

0

Dersim’deki Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan 284 gündür haber alınamıyor. Doku’nun bulunması için Uzunçayır Baraj Gölü‘nde üçüncü defa arama çalışması başlatıldı. 

Tunceli Valiliği koordinasyonunda bugün başlatılan arama çalışmalarına Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve su altı arama kurtarma birimleri katılıyor. 

Ne olmuştu?

Gülistan Doku, 5 Ocak 2020 Pazar günü kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Yurdu’na geri dönmemişti. MOBESE görüntülerinde okuldan çıktıktan sonra bindiği minübüsten indikten sonra bir daha izine rastlanamayan genç kadın için ailesi ve kadın örgütleri barajın boşaltılmasını istemişti. 

Doku için suda başlatılan ilk arama çalışmaları 6 Temmuz’da durdurudu. Ailenin talebi üzerine 22 Temmuz’da gerçekleştirilen su tahliye çalışmaları sonucunda baraj suyu minimum seviyeye düşürülerek tekrar su altı arama çalışmaları başladı.  18 Ağustos ise, Doku’ya dair herhangi bir ize ulaşılamadığı için arama çalışmaları tekrar sonlandırılmıştı. 

Doku ailesinin kızlarının kaybından sorumlu tuttukları ve tutuklanmasını istedikleri Zeinal Abarakov‘un ise ifadesi alınarak serbest bırakıldı. 

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.