ManşetTürkiyeUncategorized

Gül: Öcalan kararının çözüm süreciyle ilgisi yok

0

Adalet Bakanı Gül, Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesinde “hukuki engelin kaldırıldığını” bunun çözüm süreci iddialarıyla ilgisinin olmadığını söyledi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine dair soruları yanıtladı. Anadolu Yayıncılar Derneği’nin Ankara, Ulucanlar Cezaevinde düzenlediği iftar yemeğinde medya temsilcileriyle bir araya gelen Gül, “Öcalan’ın avukatı ile görüşmesi yeni bir çözüm sürecini akıllara getirdi. Yeni bir çözüm süreci var mı? Bunun İstanbul seçimiyle bir alakası var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bunun çözüm süreciyle bir ilgisi yok. ‘Yeniden bir çözüm süreci başlıyor’ şeklinde bir değerlendirme yapılamaz. İstanbul seçimleriyle de bir alakası yok. Nitekim ocak ayıydı yanlış hatırlamıyorsam, ailesi ile görüştü. Uzun zamandır görüşmüyordu. Avukatı ile ilgili de, mahkemece hukuki bir engel vardı, bu engel, karar infaz hakimliğinin kararına yapılan itirazla Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırıldı. Hukuki engel kaldırılmış oldu. Bu çerçevede yapılan bir görüşmedir, ziyarettir. Bunu bir seçimle de bağdaştırmanın gereği yok. Mahkemece verilmiş bir görüşme, bir avukatla yapılan görüşme çerçevesindeki bir süreçtir.”

Abdullah Öcalan’ın avukatları, sekiz yıl sonra ilk kez 6 Mayıs’ta İmralı’ya giderek müvekkilleriyle görüştü.

Görüşmenin periyodik olarak devam edip etmeyeceğine dair soru üzerine de, “Dün yine bir görüşme oldu. Bunu ilgili, elbette cezaevinin durumu, hukukun, mevzuatın gerektirdiği ölçüler çerçevesinde makamlar elbette takdir edecektir” dedi.

Yemekte ayrıca, 30 Mayıs’ta açıklanacak yargı reformu strateji belgesi de konuşuldu. Gül belgeyle ilgili, “İfade özgürlüğü ve kişisel verilerin korunmasının daha da gelişeceği, içinden demokratikleşme paketinin çıkacağı 2023’e kadar sürecek bir yol haritası olacak. Strateji belgesi hak ve özgürlüklerin güvence altına alınacağı insan hakları eylem planını da içerecek” açıklamasını yaptı.

Avukatları sekiz yıl aradan sonra ilk kez 2 Mayıs’ta İmralı Adası’na giderek Abdullah Öcalan’la görüşmüş, görüşte 6 Mayıs’ta, yani YSK’nin İstanbul seçimlerini iptal kararını aldığı gün kamuoyuna duyurulmuştu. Avukatlar dün de İmralı’ya giderek bir görüşme gerçekleştirdi. Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi talebiyle, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven 198 gündür açlık grevinde. Yüzlerce mahpus da farklı cezaevlerinde aynı taleple açlık grevi yapıyor.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.