Kültür-Sanat

Grup Yorum 14 Nisan’da Bakırköy’de

0

Grup Yorum’un yüz binlerce izleyiciyle buluştuğu”Bağımsız Türkiye” konserinin üçüncüsü bu yıl da 14 Nisan’da Bakırköy’de gerçekleştirilecek. Genco Erkal’ın sunacağı konserde Cahit Berkay, Niyazi Koyuncu, Suavi, Yasemin Göksu gibi sanatçılar da Grup Yorum’a eşlik edecek.

İlki 2011’de düzenlenen “Bağımsız Türkiye” konserinin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirecek olan Grup Yorum, sevenleriyle yine Bakırköy Halk Pazarı’nda buluşacak. 2011’de 150 bin kişinin izlediği konseri geçen yıl 350 bini aşkın kişi izlemişti.

Grup Yorum, bu yıl ise “Bağımsız Türkiye” konserini 500 bin kişinin izlemesini hedeflediklerini açıkladı. Ücretsiz olarak gerçekleşecek halk konserinde, daha yayınlanmadan el konulan yeni albüme ait iki şarkı da ilk kez halkla buluşacak. 18 kişilik orkestra da Grup Yorum’a konser boyunca eşlik edecek.

Katılacak sanatçılar

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Grup Yorum’a birçok konuk sanatçı eşlik edecek. Grup Yorum’un söyleyeceği bazı şarkılarda solistlik yapacak sanatçılar ise şöyle: Adile Yadırgı, Sinan Tuzcu, Dolunay Soysert, Derya Alabora, Mehmet Aksoy, Bülent Emrah Parlak, Işıl Özgentürk, Hüseyin Turan, Ayla Yılmaz, Efkan Şeşen, Barış Atay, Eşber Yağmurdereli, Yaşar Kurt, Derya Petek, Apolas Lermi, Cahit Berkay, Erdal Bayrakoğlu, Grup Abdal, Hakan Yeşilyurt, Karmate, Marsis, Nejat Yavaşoğulları, Niyazi Koyuncu, Okşan Dede, Sadık Gürbüz, İsmail Hakkı Demircioğlu, Selçuk Balcı, Suavi, Yasemin Göksu.

Genco Erkal da okuyacağı şiirlerle konserde sahne alacak.

Geçen yılki konserde şair Nihat Behram sunuculuk yapmıştı ve şiirlerini okumuştu; konserde Aynur Doğan, Pınar Aydınlar, Aylin Aslım, Zülfü Livaneli ve Hüseyin Turan da Grup Yorum şarkıları söyleyerek eşlik etmişti.

Geride kalan yılda çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi defalarca baskına uğrayan, müzik aletleri darmadağın edilen, üyeleri gözaltına alınan Grup Yorum’un Şubat ayı sonunda çıkması planlanan albümüne de polis tarafından el konulmuştu. Grubun geçen yıl gözaltına alınan üyelerinden solist Selma Altın’ın polis, sağ kulak zarını patlatmış, kemancı Dilan Balcı’nın da elini kırmıştı. Grup üyeleri Selma Altın, Dilan Balcı ve Ali Aracı’ya mahkeme tarafından ev hapsi cezası verilmişti. Grup Yorum üyesi Seçkin Aydoğan ise hala cezaevinde tutuklu bulunuyor. Aydoğan’ın, “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın 26 Şubat’taki son duruşmasında savcı, 39,5 yıl hapsini istemişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.