DoğaManşetTürkiye

Gönen Çayı kirlilik nedeniyle artık siyah

0
Fotoğraf: DHA

Kaz Dağları’ndan itibaren, birçok dereyle birleşerek Erdek’ten Marmara Denizi’ne dökülen yaklaşık 134 kilometrelik Gönen Çayı‘nın kirlilik nedeniyle siyahlaştığı görüldü.

Fabrikaların yenilenebilir enerji işletmesi atıklarını arıtmadan Gönen Çayı’na verdiklerini ifade eden Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu, bazı çalışmalar yapılsa da yeterli olmadığını kaydetti.

Kirliliğin en büyük sebebi fabrikalar

DHA‘da yer alan habere göre, GÜMÇED Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu, çayın kirlenmesinin en büyük sebebinin fabrikalar olduğunu şöyle anlattı:

Kaz Dağları’ndan doğan Gönen Çayı’nın denize döküldüğü Misakça deltası üzerindeyiz. Gönen Çayı’nın kirleticilerinin başında, Gönen Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalar geliyor. Jelatin fabrikası, deri fabrikaları, yenilenebilir enerji işletmesi atıklarını arıtmadan Gönen Çayı’na veriyorlar. Onlarca sanayi kuruluşu atık tesislerini çalıştırmadan atıklarını Gönen Çayı’na deşarj ettikleri için çay hızlı bir şekilde kirleniyor. Buradan, Misakça’dan da Gönen Çayı Marmara Denizi’ne dökülüyor. Maalesef bu kirliliğin önüne geçilmek için bazı çalışmalar yapılsa da yeterli gelmiyor.”

Fotoğraf: DHA

‘Bugüne kadar ne gibi çalışmalar yapıldı?’

Gültekin Mutlu, 2017 yılında Gönen Deltası Sulak Alan Eylem Planı çalışmalarının yapıldığını ve bu beş yıllık planda gerekli çalışmaların yapılıp yapılmadığının açıklanması gerektiğini ifade etti:

Su kalitesini artırmak için belirli bölgelere su izleme noktaları yerleştirilmesi düşünülüyordu. Yine bunun yanında arıtma tesisi olmayan fabrikalara arıtma tesisi kurulması ve bunların çalıştırılmasının gereği üzerinde duruldu 2017’de yapılan toplantıda ama 2017’den bugüne kadar çevre derneklerinin de üyesi olduğu bu yürütme kuruluna toplantı yapılıp yapılmadığı, bu konuda bir faaliyet yürütülüp yürütülmediğini de maalesef bilmiyoruz.

Gerekli çalışmalar yapılmış olsaydı, kirleticilerin engellenmesine yönelik gerekli adımlar atılsaydı bu çay bugün bu halde olmazdı. Maalesef fabrikalar atıklarını arıtmadan çaya boşaltmakta. Çayla birlikte Marmara Denizi de hızla yok olmaya doğru gitmektedir. Biz ilgililerden 2017 yılında yapılan Gönen Deltası Sulak Alan Eylem Planı çalışmalarını kamuoyuna, basına açıklanmasını istiyoruz. Bugüne kadar ne gibi çalışmalar yapıldı? Bu 5 yıllık bir plandı. Bu planın sonunda gerekli çalışmaların yapılıp yapılmadığını bilmekte çevre örgütleri ve halk olarak bizim en doğal hakkımız. Bunu takip etmek de görevimiz.”

Mutlu, çayda 14 farklı balık türünün yaşadığının söylendiği ancak iki balık türünün bile yaşadığına inanmanın zor olduğunu ifade ederek, “Bu kirlilik çayda yaşayan canlıların da neslinin hızlı bir şekilde tükenmesine yol açıyor” dedi.

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.