ManşetSivil Toplum

Göbeklitepe’nin kızkardeşi Karahantepe

0

collinsGöbeklitepe’nin bulunması ile tarihin yeni baştan yazılacağını ileri süren arkeoloji dünyası yeni bir keşifle bir kez daha dikkatlerini Şanlıurfa’ya ve yukarı Mezopotamya’ya çevirdi.

Şanlıurfa’da Göbeklitepe’nin kız kardeşi olarak adlandırılan 10 bin 500 yıllık tarihe sahip Karahantepe’nin keşfi bilim çevrelerince heyecan yarattı.

İngiliz arkeolog Andrew Collins tarafından bulunan Karahantepe ilgili çevrelerde büyük ses getireceğe benziyor. 12.000 sene öncesine tarihlenen  Göbeklitepe’nin 10 bin 500 yıllık kız kardeşini bulan Collins, yıkılan ve kırılan tarihi eserler arasında araştırmasını sürdürdü

Harran İlçesi’nin kuzeyinde bulunan Keçili Köyü’ne yakın mesafedeki tarihi kalıntılar  yağan yağmurlar sonrası gün yüzüne çıkmış. Üzerinde tarım yapılamayan tepenin kasıtlı olarak tıpkı Göbeklitepe’deki gibi zmanla toprakla örtüldüğü tahmin ediliyor.

“T” şeklinneolitik haritadeki taşların açıkça fark edildiği alanın Göbeklitepe’yle aynı kültürden geldiği belirtiliyor. Çok sayıda kaçak kazının da yapıldığı anlaşılan bölgede bazı taşların ise tahrip edildiği görülüyor.

Tarih öncesi neolitik dönemden kalma bölge; arkeologlarca yapılan araştırma sonrası “Bitmeyen Anıt” (Unfinished Monolith) olarak adlandırıldı. Karahantepe’nin inşaa süreci devam ederken bilinmeyen bir şekilde üstü kapatılarak eksik bırakıldığı kaydediliyor.

Harran İlçesi sınırlarında bulunan tarihi keşfin Göbeklitepe’yle birlikte açığa çıkarılması halinde çok sayıda ziyartçi çekeceği ileri sürülüyor. Yetkililer bölgede kaçak kazıların devam etmesinin büyük tahribata yol açtığını ve eserlerin geleceğini ciddi şekilde tehdit ettiğini belirtiyorlar.

 

(Şanlıurfa.com)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.