ManşetTürkiye

Gezi’de olmayan polis de fişlendi

0
Gezi Direnişi sırasında amirler polis memurlarından “hiçbir koşulda rapor almamalarını” istedi. Buna rağmen rapor alan polislere ‘vatan haini’ denildi, birçoğunun görev yerleri değiştirildi. Sağlık raporları, doğrulatılması için heyete gönderildi.
Gezi Direnişi sırasında rapor alan ya da almak isteyen polis memurlarının, amirleri tarafından “vatan haini”söylemiyle itham edildiği, raporlu polis memurlarının ise görev yerlerinden sürgün edildiği ortaya çıktı.

Gezi Direnişi sırasında Emniyet bünyesinde yaşanan skandalların ardı arkası kesilmiyor. Bu kez de, direnişin hemen her noktasında orantısız güç kullanımına imza atan çevik kuvvet polisinin, yapılan toplantılarda amirleri tarafından adeta “savaş psikolojisine” sokulduğu ortaya çıktı. İsmini vermek istemeyen bir polis memurunun verdiği bilgilere göre, Taksim’de görev yapan çevik kuvvet amirleri, Gezi Direnişi sırasında yaptıkları toplantılarda kendilerinden“her ne nedenle olursa olsun rapor almamalarını” istedi. Söz konusu amirlerin aynı toplantılarda, sağlık sorunları nedeniyle rapor alan polis memurlarını ise “vatan haini” ilan ettiğini söyledi. Yaşananlar bununla da sınırlı kalmadı. Direniş sırasında rapor alan polis memurlarına yönelik “sürgün” gibi uygulamalara gidildi.

Bu uygulamalar doğrultusunda, rapor alan binlerce polis memurunun birim içerisindeki görev yeri değiştirildi. Dahası, doğruluğu kontrol edilmek üzere, söz konusu raporlar da heyete gönderildi. Ayrıca raporlu polis memurları, 24’er maaş ikramiye uygulamasından da muaf tutuldu.

YORUM YAZANA SORUŞTURMA

Emniyet-Sen’in iddiasına göre, çoğunluğu sendikaya sosyal medya üzerinden destek verenler olmak üzere, sosyal medyada yorum yazan 10 bin polis memuruna soruşturma açıldı. Söz konusu polis memurlarına açılan soruşturma, “basına demeç verme” olarak, “Joker Madde”kapsamında değerlendirildi. Olay, Emniyet-Sen İstanbul’un Twitter hesabından yaptığı, “Sosyal medyada yorum yazan 10 binden fazla polise soruşturma açan EGM, son 6 ayda intihar eden 20 polisin nedenini araştırmadı bile” yorumuyla duyuruldu. Bir başka polis memuru ise direniş sırasında İstanbul’da görev yapan bazı arkadaşlarına, yine amirleri tarafından göstericilere “taş at” emri verildiğini iddia etti. Geçen günlerde amatör bir kamera tarafından kaydedilen görüntüler de bu iddialara delil olarak gösteriliyor. Görüntülerde, İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarındaki bir sivil polisin barikat kurmuş çevik kuvvet polislerinin yanından göstericilere taş attığı görülüyordu.

(Cumhuriyet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.