İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Gezi davasında, dosyası ayrılanlara beraat talebine ret

0

Gezi davasında yurt dışında oldukları için dosyaları ayrılan oyuncular Mehmet Ali Alabora ve Pınar Öğün, gazeteci Can Dündar, Açık Toplum Vakfı çalışanı Gökçe Yılmaz, yazar Handan Meltem Arıkan, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Koordinatörü Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve sivil toplum kuruluşu çalışanı İnanç Ekmekçi’nin beraat talepleri reddedildi. 

Davanın 18 Şubat’ta yapılan altıncı duruşmasında 16 sanıktan Türkiye’de bulunan dokuzu tüm suçlamalardan beraat etmişti.

Diken’den Canan Coşkun‘un aktardığına göre, dosyası ayrılan sanıkların ilk duruşması bugün İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, sanıkların dört avukatının katılımıyla yapıldı.  Gökçe Yılmaz’ın avukatı Bahri Belen, Açık Toplum Vakfı’nın yöneticileri hakkında mahkemenin beraat kararı verdiğini anımsatarak, müvekkilinin de derneğin bir çalışanı olduğunu söyledi ve müvekkili hakkında derhal beraat kararı verilmesini talep etti.

Bir sonraki duruşma 14 Ocak’ta

Diğer avukatlar da müvekkillerinin ifadesinin alınması için istinabe yoluyla alınmasını talep etti. (Bir davanın görülmekte olduğu mahkemeye gönderilmek üzere, başka bir yerde bulunan tanığın ifadesinin, bulunduğu yerdeki mahkemece alınması)

Ancak savcı yargılanan kişiler hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesini isteyince, istinabe ve derhal beraat taleplerini reddeden mahkeme, bir sonraki duruşmanın 14 Ocak 2021’de yapılmasına hükmetti.

Aynı mahkeme, 18 Şubat’ta ana davada Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Yiğit Aksakoğlu ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin tüm suçlardan beraatına karar vermiş, Kavala hakkında da tahliye kararı vermişti. Osman Kavala, cezaevinden çıkarılmadan, daha önce tahliye edildiği bir soruşturmadan tekrar gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

You may also like

Comments

Comments are closed.