İklim KriziManşet

Gezegen 177 ülkede ve Kadıköy’de hareketlendi

0

350.org internet sitesinin öncülüğünde bu sene “Moving planet (Hareketlenen gezegen)” teması ile ortaya çıkan gezegen çapında iklim değişikliğine karşı bilinç oluşturma eylemlerinin İstanbul ayağı KEG (Küresel Eylem Grubu), Yeşiller ve Greenpeace tarafından Kadıköy’de gerçekleştirildi.

Tıbbiye Caddesi girişinde toplanan eylemciler yüzlerine taktıkları gaz maskeleriyle hidroelektrik, nükleer ve termik santral karşıtı sloganlar atarak, Kadıköy İskele Meydanı’na kadar yürüdü. Barışapedal grubunun üyeleri de eyleme bisikletleriyle katıldı.

Yürüyüşçüler arasında bulunan ve üzerinde “Doğumu: 1995, Ölüm: İklim Değişikliği” yazan “kutup ayısı” ilgi çekti.

“Küresel Eylem Grubu” adına hazırlanan açıklamayı okuyan Nuran Yüce, bugün iklim krizini çözmek için 7 kıtada 177 ülkede binlerce etkinlik ve eylem yapıldığını belirterek, “Bugün her türlü değişimin mümkün olduğunu göstermek için tüm dünyadaki dostlarımızla birlikte geleceğimizi ve gezegenimizi kendi çıkarları uğruna yok sayanlara değişim istediğimizi, bu değişimi ellerimizle yapmaya hazır olduğumuzu göstermek için buradayız” dedi.

Dünyanın her yerinde iklim değişikliği kaynaklı felaketler yaşandığına işaret eden Yüce, bu felaketlerin sorumlularının, “bugüne kadar iklim değişikliğini durdurmak için adım atmayan, insanlığı, tüm canlı yaşamını ve gezegenin geleceğini tehlikeye atan, fosil yakıt şirketlerinin çıkarlarını koruyan hükümetler olduğunu” savundu.

Somali’de küresel ısınmaya bağlı kuraklık nedeniyle 13,5 milyon insanın açlıkla pençeleştiğini, şimdiden 1 milyon insanın ise iklim mültecisi olduğunu ifade eden Yüce, şöyle konuştu:

“Dünyada adaletten, barıştan, medeniyetten, dünyanın geleceğinden söz etmek istiyorsanız, Somali için bir şey yapmak istiyorsanız, kömürlü termik santrallerin yapımından derhal vazgeçin. Var olanları kapatın. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına geçin, enerji verimliliği ve tasarrufunu artırıcı adımları vakit kaybetmeden hemen hayata geçirin. Toplu taşımacılığa yatırım yapın, 3. köprü pjesinden, nükleer santral kurmaktan ve her derenin üzerine hidroelektrik santraller kurup doğayı yok etmekten vazgeçin diyoruz.”

Mitingde daha sonra Açık Radyo’dan Ömer Madra ile Yeşil Gerze Platformundan Şengül Şahin konuşma yaptılar.

Miting Bajar ve İlkay Akkaya konserlerinin ardından sona erdi.

(Yeşil Gazete)

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.