ManşetMedya-İnternet

Genco Erkal hakim karşısına çıktı: Tweetlerimde hakaret yok

0

83 yaşındaki usta tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması bugün görüldü.

Mahkeme, esas hakkındaki savunmasını sunması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 11 Mart 2022 saat 09.30’a ertelendi.

Duruşma sonrası açıklama yapan Erkal, ”Hiç üzgün değilim bana böyle bir fırsat verildiği için mutluyum. Burada bana yapılan suçlamaları savunabiliyorum. Düzenin eleştirisine dile getirebiliyorum. Sonraki duruşmalarda daha çok konuşacağım” ifadelerini kullandı.

Salona izleyici alınmadı

Duruşmayı takip edenler arasında sanatçı Fazıl Say, Ece Dağıstan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TİP Milletvekili Ahmet Şık vardı.

Genco Erkal ve avukatları eski İstanbul Baro Başkanı Turgut Kazan, Aslı Kazan ve Serdar Laçin‘in hazır bulunduğu duruşmaya mahkeme hâkimi Covid-19 gerekçesiyle basın ve izleyici almadı. Avukat Turgut Kazan duruma itiraz ederek, “Biz böyle olacağını belirterek sizden büyük salon talep ettik” dedi.

Milletvekilleri çıkmayı reddetti

Mahkeme hâkimi, “Şu an bu ortam hem yargılama açısından hem de pandemi açısından sağlıklı değil. Avukatlar ve sanık ile bir gazeteci kalsın geri kalan dışarıya çıksın” diye konuştu.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise bu talebe “Ben çıkmayacağım adil yargılama hakkı gereği duruşmayı izleyeceğim” sözleriyle itiraz etti.

TİP Milletvekili Ahmet Şık “Eğer sağlıklı bir karar almak istiyorsanız yargılamayı yapmadan beraat yapmalısınız. Mahkeme salonlarında sağlık değil hukuk tartışılır” dedi.

Genco Erkal: Neresi hakaret?

Hâkim, Genco Erkal hakkında düzenlenen iddianameyi özetledi. Genco Erkal, yargılamaya konu edilen tweetlerinde hakaret unsuru olmadığını söyledi:

“Ayder Yaylası ile ilgili paylaşımla başlayayım. Bu iktidarın doğa ile arası pek sağlıklı olmamıştır. İnşaat ve beton aşkı doğa sevgisinin önüne geçmiştir. Erdoğan’ın diploması ile ilgili yaptığım paylaşım. Bir kurul, diplomanın paylaşılması isteğini ‘özel hayatın gizliliği’ kapsamında değerlendi. Bugüne kadar hiçbir Cumhurbaşkanımızın diploması tartışma konusu olmamıştı. Hepsi devlet arşivinde yerini aldı. Açık ve netti. Bu diplomayı görelim diyorum. Mizahi bir ifade var bu tweette. İroniktir. Ama neresi hakaret sayılabilir anlamıyorum doğrusu.”

Mahkeme, esas hakkındaki savunmasını sunması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi. Dava, 11 Mart 2022 saat 09.30’a ertelendi.

Neler yaşandı?

Erkal’ın sosyal medya paylaşımları hakkında 5 yıl önce emniyete yapılan ihbarın değerlendirilmesi üzerine, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla iddianame düzenlenmişti.

Usta tiyatrocu, 2’si 5 yıl önce yapılmış toplamda 3 sosyal medya paylaşımı nedeniyle soruşturmaya tabi tutulmuş ve 19 Nisan 2021’de Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne giderek ifade vermişti.

Genco Erkal, savcılığa ifade verdikten sonra yaptığı açıklamada paylaşımlarının hiçbirinde Cumhurbaşkanı’na hakaretin söz konusu olmadığını söyleyerek, “Başkanlık sistemine, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına, insanların, düşünceleri yüzünden hapis yatmalarına, doğanın katledilmesine, betonlaştırılmasına, yoksulları daha yoksul kılan bu acımasız bozuk ekonomik düzene, laik bir ülkede din olgusunun bu kadar ön plana çıkarılmasına ve sürekli dinin bir siyasi malzeme olarak kullanılmasına karşıyım” ifadelerini kullanmıştı.

Soruşturma sonunda İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame, mahkeme tarafından kabul edilerek dava açıldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.