Dünya

Gazze’nin sekiz yıllık ömrü kaldı

0

BM İnsani İşler Koordinatörü Maxwell Gaylard, BM tarafından Gazze ile ilgili hazırlanan raporu düzenlediği bir basın toplantısıyla duyurdu. Gaylard basın toplantısında, “Gazze’nin 2020 yılında yaşanılabilir bir yer olabilmesi için hemen harekete geçilmesi gerekiyor. Kaldı ki şu an harekete geçilse bile bu hedefe ulaşmak son derece zor” diye konuştu.

Dünyanın en genç nüfusu Gazze’de

Raporda, Gazze’de 1,6 milyon olan nüfusun önümüzdeki 8 yıl içinde 500 bin kişi daha artacağının tahmin edildiği belirtilerek, nüfusun yüzde 51’inin 18 yaşından küçük olduğu Gazze’nin dünyanın en genç nüfusuna sahip olduğuna dikkat çekildi.

BM raporunda, Gazze’nin 2020 yılında yaşanılabilir bir kent olabilmesi için özellikle temiz su, elektrik, eğitim ve sağlık alanlarında acil önlemler alınması gerektiği vurgulandı.

Havaalanı veya limanın bulunmadığı Gazze’ye yönelik İsrail ablukası 2010’un ortalarında kısmen yumuşatılmış ve bu sayede işsizlik oranı 2011’in ilk yarısında yüzde 37’den yüzde 28’e düşmüştü.

Tüneller ayakta tutuyor

Gazze Şeridi’nde yaşayan halk BM yardımları ve Mısır’dan tünelden sağlanan gıda, inşaat malzemeleri, elektronik ve araçlar sayesinde ayakta tutunmaya çalışırken, raporda, bu tür kaçakçılığın çözüm olmadığı kaydedildi.

Raporda, Gazze Şeridi’nde 2020 yılına kadar 440 okul, hastanelerde ilave 800 yatak ve 1,000 doktora daha ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Garylard, uluslararası donörlerden yardımlarını artırmasını isteyerek, ”Uluslararası donörlerin yoğun çabalarına rağmen Gazze’nin hala yardıma ihtiyacı var. Şu an kuşatma altındalar. İşgal altındalar. Bizim hem siyasi hem de pratik desteğimize ihtiyaçları var” dedi.

Gazze’de en önemli sorunlardan birinin de temiz içme suyunun oluşturduğu belirtilen raporda, mevcut su kaynaklarının korunması için temiz su kapasitesinin en az yüzde 60 oranında artırılması gerektiği ifade edildi.

Raporda, Gazze’deki yeraltı su havzasının 2020’ye kadar kullanılamayacak hale gelebileceğine dikkat çekilen raporda, Gazze’deki atık suyun sadece yüzde 25’nin işlemden geçirildiği kaydedildi.

Garylard, Gazze’deki insanların hayat standartlarının geliştirilmesi için barış ve güveniliğe ihtiyaç olduğunu belirterek, ”Bunun için ablukaya, izolasyona ve çatışmalara son verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

AA

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.