ManşetTürkiyeUncategorized

Gar saldırısını önlemeyen Soylu’ya tazminat cezası

0

Mahkeme, bir ailenin başvurusu üzerine, ‘saldırıyı önlemekle yükümlü olduğu halde önleyemeyen” İçişleri Bakanlığı’nı 350 bin TL maddi-manevi tazminata mahkum etti.

Ankara Garı katliamında hayatını kaybedenlerin yakınları tarafından açılan davada, “hizmet kusuru” yapmakla suçlanan İçişleri Bakanlığı, ailelere 350 bin TL. Maddi-manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. Ankara 17. İdare Mahkemesi, “saldırıyı önlemekle yükümlü olduğu halde önleyemeyen” bakanlık hakkında ailelerin taleplerini ‘kısmen’ kabul etti.  Dönemin İçişleri Bakanı, halen görevde olan Süleyman Soylu‘ydu.

Ankara’da 10 Ekim 2015’de KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin örgütlediği “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingini gerçekleştirmek için Gar önünde toplananlara yönelik IŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda 103 kişi hayatını kaybetmişti.

Odatv’de yer alan habere göre IŞİD’in saldırısında hayatını kaybeden inşaat işçisi Tekin Arslan için; eşi Nebahat Arslan ile çocukları Suna Arslan ve Berfin Arslan bir dava açtı. Davacılardan Nebahat Arslan, Suna Arslan ve Berfin Arslan; Tekin Arslan’ın saldırıda hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak idarenin hizmet kusuru olduğunu, maddi ve manevi zarara uğradıklarını, idarenin bozulan ekonomik dengeyi yeniden sağlaması gerektiğini ileri sürdü.

Açılan davada, mahkeme, maddi-manevi tazminat talebini kısmen kabul etti.

Eski CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün‘ün de davacıların avukatlığını üstlendiği davada, Ankara 17. İdare Mahkemesi, “Saldırıyı önlemekle yükümlü olduğu halde önleyemeyen” İçişleri Bakanlığı’nı 350 bin TL maddi-manevi tazminata mahkum etti.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.