Dünya

Fransa’da zenginlere yeni vergi

0

Fransa hükümeti yıllık geliri 500 bin euro’nun üzerinde olanlardan %3 ek vergi alacağını açıkladı.

Ek vergi, ülkenin bütçe açığını önümüzdeki iki yılda 12 milyar euro azaltmayı hedefleyen yeni paketin bir parçası.

Başbakan François Fillon dün önlemler paketini açıklarken 2012 için büyüme tahminini de %2,25’ten, %1,75’e indirdi.

Bu yılki büyüme tahmini ise %2’den %1,75’e düşürüldü.

Başbakan yeni verginin, Fransa bütçe açığını AB’nin belirlediği sınıra indirene dek yürürlükte kalacağını söyledi.

AB, üye ülkelerde bütçe açığının milli gelirin %3’ünü aşmamasını istiyor. Fransa bu kurala 2013 yılında yeniden uymayı umuyor.

Buna göre açık bu yıl %5,7’ye, gelecek yıl %4,6’ya ve 2013’te de %3’e indirilecek.

Fransa hükümetinin açıkladığı önlemler paketi, örneğin İtalya’nın geçenlerde açıkladığı 40 milyar euroluk paketten çok daha küçük olsa da, uluslararası çevrelere hükümetin harcamaları kısmaya önem verdiği mesajını iletmeyi amaçlıyor.

Paris muhabirimiz Christian Fraser, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ekonomide büyümenin durması, kredi kuruluşlarının ülkenin AAA notunu indirmesi tehlikesi ve piyasalarda yaşanan çalkantılar karşısında hem yatırımcılara hem de halkına güven vermeye çalıştığını belirtiyor.

12 milyar euroluk kesintiler çerçevesinde büyük şirketlere uygulanan vergiler de artacak, ayrıca fazla mesai ücretlerinden az vergi alınması uygulamasına kısıtlama getirilecek.
Zenginler desteklemişti

Fransa’nın en zengin iş adamlarından bazıları hükümete, bütçe açığı sorununu çözmek için varlıklı kesimin ödediği vergileri yükseltmesi çağrısında bulunmuştu.

16 büyük şirketin yöneticisi yayınladıkları açık mektupta, “dayanışma ruhu” içinde özel bir katkı yapabileceklerini söylemişti.

Ancak bu katkının, zenginlerin ülkeyi terketmesine veya vergiden kaçınma yolları aramasına neden olacak kadar şiddetli olmaması uyarısında bulunmuşlardı.

Mektuba imza atanlar arasında Avrupa’nın en zengin kadını olarak bilinen L’Oreal şirketi sahibi Liliane Bettencourt, Total’dan Christophe de Margerie, Societe Generale bankasından Frederic Oudea, Air France havacılık şirketinden Jean-Cyril Spinetta da vardı.

Fransız zenginlerin, ülkelerinin İtalya ya da İspanya’nınkine benzer bir duruma düşmesinden endişe ettikleri ve bu nedenle vergilere destek verme ihtiyacı duydukları bildiriliyor.

Ek vergilerle elde edilmesi beklenen gelir, 200-300 milyon euro olarak tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz haftalarda ABD’de de milyarder yatırımcı Warren Buffett, ülkesindeki ultra-zenginlerin daha yüksek vergi ödemesi gerektiğini söylemişti. (BBC)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.