Dünyaİklim KriziManşet

Florida’ya ulaşan Idalia kasırgası ‘son derece tehlikeli’ şiddete ulaştı

0

ABD‘de günlerdir beklenen ve yetkililerin uyarıda bulunduğu Idalia Kasırgası, “çok tehlikeli” kabul edilen “Kategori 3” şiddetinde Florida eyaletinde karaya vurdu.

Sabah saat 07.45 gibi başlayan ve ağırlıklı olarak eyaletin kuzeybatısındaki Big Bend bölgesini etkisi altına alan kasırga öncesi milyonlarca kişi, fırtına beklentisiyle evlerini boşaltarak ya daha güvenli bölgelere gitti ya da sığınaklara saklandı.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi (NHC), Idalia’nın, Florida kıyılarını Kategori 3 şiddetinde vuracağını ve fırtına dalgasına sebep olacağını açıklamıştı. Kasırga merkezinden yapılan bir sonraki açıklamada, Big Bend kıyısı boyunca feci fırtına dalgası yaşanmaya başladı.

‣ İnsan kaynaklı iklim değişikliği aşırı hava olaylarını şiddetlendirecek

Uydu Görüntüsü: NOAA

Deniz seviyesi 3,6 metreye kadar yükselebilir

euronews‘ün aktardığına göre, şiddetli rüzgarların okyanus sularını kıyıya doğru itmesiyle meydana gelen “fırtına dalgasının”, kuzey Florida’nın bazı kesimlerinde su seviyesinin 3,6 metreye kadar yükselmesine neden olabileceği belirtiliyor.

Eyalet itfaiye yetkilileri, Tampa Körfezi bölgesinde suların yükselmeye devam edebileceği uyarısında bulundu.

Yerel basına konuşan vatandaşlar, araçlarıyla kasırgadan kaçan kişilerin aşırı yağışlar ve yükselen deniz seviyeleri nedeniyle yüzerek araçlarının pencelerelerinden çıkmaya çalıştıklarını belirtti.

Sosyal medya platformu X üzerinden paylaşılan videolarda, kasırganın ilk karaya vurduğu yer olan Keaton Plajı‘ndan görüntüler yer aldı. Videoda, şiddetli sağanak yağışlar ve rüzgarda savrulan ağaçlar görülüyor.

‣ İklim krizi: ABD’nin güneyinde hortum ve kasırga 26 can aldı

‘Kategori 4’ şiddetine ulaştı

Ulusal Kasırga Merkezi’nden yapılan açıklamada, kasırganın bu sabah Florida’da karaya vurma yolunda rüzgar ölçeğine göre, “son derece tehlikeli” olan “Kategori 4” şiddetine ulaştığı belirtildi.

Kasırga bir süre sonra hafifçe zayıflayarak Kategori 3’e geriledi ve saatteki hızı maksimum 200 kilometreye düştü.

Kategori 3 ya da daha yüksek bir değere ulaşan her fırtına büyük kasırga olarak kabul ediliyor.

‣ İklim krizi: Tarihin en uzun süreli kasırgası Afrika’da 522 can aldı

Fotoğraf: Reuters

230 binden fazla kişi elektriksiz kaldı

İç Güvenlik Bakanlığı Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) eyalet sakinlerini sel riskine karşı uyararak, tahliye emirlerine uyulması çağrısı yapmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray‘da yaptığı açıklamada, Florida Valisi Ron DeSantis ile “sürekli temas halinde” olduklarını söyledi.

Kasırganın karaya oturmasının ardından Florida Körfez Kıyısında 230 binden fazla kişi elektriksiz kaldı.

Çevrimiçi verilere göre, halihazırda eyalet genelindeki Kızıl Haç barınaklarında yaklaşık 4 bin 500 kişi bulunuyor.

Yetkililer, kasırganın Georgia eyaleti yönüne doğru devam edeceğini bildirdi.

Yakın zamanlı araştırmalar, kömür, petrol ve gaz gibi fosil yakıtların kullanımı başta olmak üzere insan faaliyetlerinden kaynaklanan iklim krizinin, kasırgaların daha yıkıcı olmasına ve yağışlarda ciddi artışa yol açtığını ortaya koyuyor.

‣ Katrina Kasırgası ile iklim değişikliği arasında bir bağlantı var mıydı?

İklim değişikliği: Kasırga mevsiminde yağışlar artıyor

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.