Dünya

FKP, orak-çekiç’ten vazgeçiyor

0

Komünizmin sembollerinden olan orak çekiç Fransa’da tarihe karışıyor. SSCB sonrası olağanüstü kan kaybetmiş olmakla birlikte Avrupa’da ayakta kalabilen komünist partilerden olan Fransız Komünist Partisi (FKP) 1920’li yıllardan bu yana parti kartları ve resmi belgelerinde kullandığı orak çekiçten vazgeçme kararı aldı.

FKP’nin geçen haftasonu düzenlenen kongresinde dağıtılan parti kartları üzerinde orak ve çekiç sembolünün kullanılmadığı gözlemlendi. Orak çekiç yerine parti kartlarında “Avrupa Solu” ibaresine yer verildi.

Partinin başına 2010 yıılında seçilen ve son kongrede oyların yüzde 100’ünü alarak yeniden lider seçilen Pierre Laurent’ın, partinin Sovyetik dönemle ilgili toplumsal hafızadaki olumsuz imajını silmek amacıyla orak çekiçten vazgeçilmesini istediği belirtiliyor.

Ancak parti içinde yeni lider gibi düşünmeyenler de var. Partinin Paris yöneticilerinden Emmanuel Dang Tran, orak çekiçten vagzeçme kararının parti içinde herkesi “şoke ettiğini” söyledi. Parti sözcüsü Patrice Bessac ise bir Fransız radyosuna yaptığı açıklamada, orak çekiçten vazgeçme kararını “skandal” olarak gördüğünü bildirdi.

 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.