Günün ManşetiManşetTürkiye

Finike’de sedir ormanlarını mermer ve taş ocaklarına karşı savunan çift, evlerinde öldürülmüş halde bulundu

0

Antalya’nın Finike ilçesine bağlı Alacadağ Mahallesi sınırlarındaki Kızılcık Yaylası’ndaki çiftlik evinde yaşayan ve bölgedeki sedir ormanlarında faaliyet yürüten mermer ve taş ocaklarına karşı açtığı davalarla tanınan Ali Ulvi Büyüknohutçu (61) ve Aysin Büyüknohutçu (61) evlerinde öldürülmüş olarak bulundu.

Aysin Büyüknohutçu ve Ali Ulvi Büyüknohutçu

5 Mayıs günü de evlerinin yakınındaki ormanda bir yangın çıkan Büyüknohutçu ailesi, yangının söndürülmesiyle faciadan dönmüştü. Komşuları tarafından evlerinde öldürülmüş halde bulunan çiftin ölüm nedeni hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Olay yerine ulaşan jandarma ve sağlık ekipleri evin etrafını güvenlik çemberine aldı. Nöbetçi savcının incelemesinin ardından Büyüknohutçu çiftinin cenazeleri Antalya Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırılacağı kaydedildi.

Finike İlçesi Alacadağ bölgesinde oturan Ali Ulvi Büyüknohutçu ve Aysin Büyükhonutçu’dan haber alamayan Antalya’daki yakınları, bölgede yaşayan komşularını aradı. Komşuları öğleden sonra çiftin evine giderek kapıyı çaldı. Kapıyı açan olmayınca merdivenle balkondan evin içine bakan komşuları Büyüknohutçu çiftinin yerde hareketsiz yattığını gördü. Haber verilmesi üzerine bölgeye jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Çiftin komşularından Süleyman Dinç, Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun evin iç kısmında eşi Aysin Büyüknohutçu’nun ise evin balkon kapısında kanlar içinde yerde yattığını belirtti. Dinç, eve giremediklerini ve jandarmaya haber verdiklerini söyledi.

Finike’de sedir ormanları başta olmak üzere büyük bir doğa katliamına neden olan mermer ve taş ocaklarına karşı açtığı davalarla tanınan Ali Ulvi Büyüknohutçu, Türk Kiracılar Derneği (KİRADER) Genel Başkanlığı ve Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şube Başkanlığı görevlerini yürütmüştü. 1999 yerel seçimlerinde DSP’den Antalya Kepez Belediye Başkan adayı olan Büyüknohutçu, son olarak Taş Ocaklarıyla Mücadele Platformu Sözcülüğü’nü üstlenmişti.

Büyüknohutçu ailesi dün evlerinin önündeki bahçelerine yazlık sebze fideleri diktiler. Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun sosyal medya hesabından yaptığı son paylaşım bu oldu.

 

(Gazeteci Yazar Yusuf Yavuz.wordpress.com, Gazete Duvar)

You may also like

Comments

Comments are closed.