ManşetMedya-İnternet

Facebook’a ‘tekelcilik’ suçlamasıyla iki ayrı dava açıldı

0

ABD‘de 46 eyalet ve ABD Federal Ticaret Komisyonu, ‘tekelcilik ve rekabeti imkansız hale getirmekle’ suçladığı sosyal medya devi Facebook‘a iki dava açtı.

Davalarda, Facebook, ”dijital pazardaki hakimiyetini kötüye kullanmak, tekelcilik ve rekabeti imkansız hale getirmek” ile suçlandı.

Bölünmesi talep ediliyor

New York Başsavcılığının diğer eyaletlerle Facebook’a karşı 14 ay önce başlattığı soruşturmanın ardından açılan davada, sosyal medya devinin bölünmesi istendi.

New York Başsavcısı Letitia James ise yaptığı açıklamada, Facebook’u yaklaşık 10 yıldır, pazardaki hakimiyetini ve tekel gücünü kullanarak küçük rakiplerini ezme ve yarış dışı bırakmakla suçladı.

FTC: Yazılımcıların rekabetini engellememeli

ABD Federal Ticaret Komisyonu da rakiplerini satın alarak tekel oluşturduğu gerekçesiyle Facebook’un bölünmesi için ayrı bir dava açtı. FTC’den yapılan açıklamada, Facebook’un rekabete aykırı bir şekilde sosyal ağ tekelini yasa dışı olarak yıllarca sürdürdüğü iddia edildi.

Facebook’un 2012’de Instagram‘ı, 2014’te ise mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ı satın aldığının hatırlatıldığı açıklamada, şirketin yazılım geliştiricilere rekabeti engelleyici koşullarını empoze ettiği kaydedildi.

FTC’nin Instagram ve WhatsApp dahil şirketin varlıklarını elden çıkarılmasını gerektirecek önlemler talep ettiğine işaret edilen açıklamada, Facebook’un yazılım geliştiricilerine rekabete aykırı koşullar empoze etmesini yasaklanmasının ve şirketin gelecekteki birleşme ve devralmalar için önceden bildirim ile onay almasını zorunlu kılınmasının istendiği aktarıldı.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.