Doğa MücadelesiDünyaEkolojiManşet

Everest ‘trafiği’ can alıyor: Beş ayda 11 kişi öldü

0

Everest’e yapılan tırmanışlarda, ölüm olayları artıyor. 2019’un ilk beş ayında zirveye tırmanırken ölenlerin sayısı 11’e çıktı.

Dünyanın en yüksek tepesi Everest’e yapılan tırmanışlarda ortaya çıkan insan trafiği, dağcıların ölümüne neden oluyor. Son olarak 62 yaşındaki ABD’li avukat Christopher John Kulish’in hayatını kaybetme üzerine, 2019 ‘da tırmanış sırasında ölenlerin sayısı 11’e çıktı. Dağdan dönüş yapan Kulish, iniş esnasında güvenli bir biçimde ulaştığı 7900 metre yükseklikteki South Col bölgesine ulaştıktan sonra hayatını kaybetti.

Nepal Turizm Departmanı direktörü Meera Acharya, CNN’e yaptığı açıklamasında, hayatını kaybeden adamın geçen hafta küçük bir grupla birlikte zirveye ulaştığını söyledi. Ailesi de bir açıklama yaparak, “Son gün doğumunu dünyanın en yüksek noktasından izledi” dedi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü de Avustralyalı bir aile, 46 yaşındaki Ernst Landgraf adlı yakınlarının Everest’te öldüğünü açıkladı. Ailenin açıklamasına göre Landgraf, ‘hayalini gerçekleştirdikten saatler sonra’ hayatını kaybetti.

‘Aşırı kalabalık’

Dağcılar bölgedeki zorlu hava koşulları, tecrübe eksikliği ve tırmanışların artan bir şekilde ticarileşmesinin, ölümlerin artmasına katkıda bulunduğunu belirtiliyor. İngiliz dağcı Robin Haynes Fisher, aşırı kalabalığın yaratacağı tehlikeler konusunda uyarıda bulunmuş; Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Zirveye giden tek bir rotada, kalabalıklaşmanın yol açtığı gecikmeler ölümcül olabilir” ifadelerini kullanmıştı. Fisher da, 8600 metre yükseklikte, irtifa kaynaklı oksijen yetersizliğinden ötürü hayatını kaybeden isimler arasında yer aldı.

Everest’in zirvesinin 8848 metre yükseklikte oluşu, birçok insanın ‘ölüm bölgesi’ denilen zirve bölgesinde oksijen zorlukları yaşaması anlamına geliyor.Yoğunluktan kaynaklı gecikmeler ise esas olarak ‘ölüm bölgesi’ denilen alanda yaşanıyor.

‘Hayatta kalmak için yalnızca bir kaç saatiniz var’

Everest rehberlerinden Adrian Ballinger, CNN’e yaptığı açıklamada zirveye tırmanmak isteyen çoğu kişinin Everest’i bir ‘meydan okuma’ olarak görse de problemin dağcılardaki ve zirve hizmeti veren şirketlerin tecrübesizliğinden kaynaklandığını söyledi.

Ballinger, “Tırmanıcıların ve ticari şirketlerin tecrübesizliği, insanların kötü kararlar vermeleriyle sonuçlanıyor ve bu kararlar gereksiz ölümlere yol açıyor” dedi. ‘Ölüm bölgesi’ denilen alana ilişkin tehlikelere de dikkat çeken Ballinger, “Oksijen tüpü ile olsa bile, o bölgede vücutlarımız çökmeden hayatta kalmak için yalnızca birkaç saatiniz var. Yani bu, 26 bin feet yükseklikte insan trafiğine takılırsanız ciddi sonuçlarla karşılaşabileceğiniz anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

​‘Karmaşık lojistik bilmece’

Zirveye Tibet tarafından çıkan başka bir deneyimli dağcı David Morton ise, konuyla ilgili CNN’e yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Temel problem tecrübesizlik ve bu yalnızca tırmanıcılarla değil, onları bölgeye gönderen kuruluşlarla da ilgili. Everest her şeyden önce çok karmaşık bir lojistik bilmecedir. öncelikle karmaşık bir yapboz bölgesidir ve deneyimsiz operatörler ile deneyimsiz dağcıların yanında, özellikle de Nepal hükümeti insan sayısına sınırlamalar getirmiyorsa, bu tür durumların yaşanması kaçınılmaz olur.”

Morton ayrıca, zirveye insan götürmenin sertifikaya bağlanması ve böylelikle şirketlerin sorumluluk alacaklarını söyledi.

1922’den beri 200’den fazla tırmanıcı hayatını kaybetti

Everest’te son dönem yaşanan ölümler arasında rahatsızlandıktan sonra kamp alanına helikopterle getirilen ve orada ölen Nepalli rehber Dhruba Bista, dağa Tibet tarafından tırmanan ve 7 bin metre yükseklikte ölen 56 yaşındaki Kevin Hynes, 55 yaşındaki Hint tırmanıcı Anjali Kulkarni, Amerikalı tırmanıcı 55 yaşındaki Donald Lynn Cash, 49 yaşındaki Kalpana Das ile 27 yaşındaki Nihal Bagwan bulunuyor.

Everest’te kayıtlara göre 1922 yılından bu yana 200’den fazla tırmanışçı hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden ve cesetleri bulunamayan insanların bedenlerinin ise buz ve kar kütleleri altında ve muhtemelen korunmuş bir şekilde bulundukları tahmin ediliyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.