Hayvan HaklarıManşet

Evde yaşayan kedi köpek ve gelinciklere mikroçip takılmaya başlandı

0
Fotoğraflar: DHA

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokol sonucunda sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirilmesinin ardından sahipleri, hayvanlarına mikroçip taktırmaya başladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre köpeklere bu yıl, kedi ve gelinciklere ise 2022 yılı sonuna kadar mikroçip takılması mecburi olacak.

Taktırmayana 10 bin lira para cezası

Uygulamayla beraber hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması amaçlanıyor. Yıl sonuna kadar köpeklerine mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine 10 bin lira para cezası uygulanacak.

Edirne’nin Keşan ilçesinde Veteriner Yener Eker DHA’ya yaptığı açıklamada evcil hayvanlara getirilen zorunlu mikroçip uygulamasına hayvan sahiplerinin ilgisinin arttığını söyledi.

Fotoğraf: Ünsal Yücel: Edirne/DHA

‘Sokağa atmanın önüne geçecek’

Yener Eker, mikroçiplerin derinin altına acısız bir şekilde uygulandığını belirterek, “Bizdeki vatandaşlık numarası gibi mikroçiplerin de bir seri numarası var. Mikroçip takılan evcil hayvanlar kişilerin üzerine kaydedilmiş oluyor. Maalesef çok bilinçsiz bir şekilde kedi ya da köpek sahiplenenler var. Maalesef sahiplendikten kısa bir süre sonra sokağa salıyorlar. Hem hayvanlar mağdur oluyor, hem de kontrolsüz bir şekilde çoğalmış oluyorlar. Evde bakılan bir çocuğun dışarı atıldığını düşünün. O hayvan da ciddi bir depresyona giriyor. Sokağa adapte olmamış bir kedi ya da köpeğin hayatta kalma şansı da azalıyor” dedi.

Mikroçip uygulaması hakkında hayvan sahiplerini bilgilendirdiklerini ifade eden Eker, “Bu konuda kliniğimize gelen hayvan sahiplerini bilgilendiriyoruz. Mikroçip takıldığında bu hayvanlar bakanlığın sistemine kayıt oluyor. Çok iyi bir uygulama olacağını düşünüyorum. Bu sayede bilinçsiz hayvan sahiplenmenin de önüne geçilecektir” ifadelerini kullandı.

Mikroçip sayesinde hayvanın sahibinin ismi, adresi gibi bilgilerin görüntülenebileceğini belirten Eker,”Mikroçipin bedeli ise 150 lira. Kesinlikle taktırılmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca hayvana karşı ihlallerde bunun bir cezai yaptırımı da olacak. Hatta el koymaya kadar gidecek yaptırımlar olacak. Yaptırımların yüksek olduğu, hayvanların canlarının da insanlar kadar önemli olduğu bir yasa bekliyoruz. Yasa çıktıktan sonrada örnek cezalar verilerek, hayvanlara olan şiddetin bir son bulmasını istiyoruz” dedi.

‘Köpeği öldüren bir kişiden daha fazla ceza’

Öte yandan Hayvanlara Adalet Derneği (HAD) Başkanı Avukat Hülya Yalçın, çip takma hakkında Yeşil Gazete’den Merve Özçelik’e yaptığı açıklamada bu uygulamayı uygulamadan hem zorunlu tutup hem de ücret talep etmenin kabul edilebilir olmadığını söylemişti.

Mikroçip taktırmayanlara 10 bin TL idari para cezası uygulanmasına tepki gösteren Yalçın, “Hayvanları Koruma Kanunu‘nda hayvan aleyhine fiillere getirilen idari para cezaları düşünülünce haddini ve amacını aşan bir yaptırım. Bu şekilde bir uygulama ile; birlikte yaşadığı köpeğe çip taktırmayan bir kişi, köpeği öldüren bir kişiden daha fazla idari para cezası ödeyecek” demişti.

Gelinciklerin de bu uygulama kapsamına alınması hakkında konuşan Yalçın, . “Evde birlikte yaşadığımız bir hayvan olmayan gelinciğin bu yönetmelik kapsamına girmesi, konunun hayvan hakları açısından değil, başka menfaatler düşünülerek gündeme getirildiğini ortaya koyuyor. Gelincik üretimi için birilerine ruhsat verildiği yönündeki iddialar da bu düşüncemizi güçlendiriyor” ifadelerini kullanmıştı.

 

Kategori: Hayvan Hakları

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.