Hayvan HaklarıManşet

Evcil hayvanlar için ‘çip zorunluluğu’nda kurallar belirlendi

0
Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın 26 Şubat 2018’de Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğiyle evde yaşayan kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılıp kimliklendirilmesi için verilen süre 31 Aralık’ta sona eriyor.

Sürenin dolmasına 10 gün kala ülke genelinde şimdiye kadar yaklaşık 800 bin ev hayvanı çip takılarak kimliklendirildi.  Yıl sonuna kadar hayvanlarına çip taktırmayanlara ise 5199 sayılı kanun kapsamında 1634 TL ceza uygulanacak.

İl, ilçe müdürlüklerine ya da bakanlıkça yetki verilen kurum, kuruluş, gerçek veya tüzel kişilere ilgili beyannameyle başvuru yapılarak hayvanlar kayıt altına aldırılabiliyor.

Çok sorulan sorular

Çip yoluyla kimliklendirmeye ilişkin çok sorulan sorulara yanıtlar ise şöyle:

Maliyeti nedir?

Türkiye’de bazı belediyeler bu uygulamayı ücretsiz yapıyor, bazıları ise cüz-i miktarlar karşılığında yapıyor. Özel kliniklerde yaptırılmak istenirse; bedeli veteriner kliniğe göre değişmekle birlikte pet mikroçip fiyatları 150 – 250 TL aralığında iken, il ve ilçe tarım müdürlüklerinde mikroçip implantasyonu 75 TL’ye gerçekleştiriliyor.

YAŞ SINIRI

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, yılbaşından itibaren sahipli kedi ve köpekler, altı aylık yaşa kadar ceza uygulanmadan kayıt altına alınmaya devam edilecek.

Altı aylıktan büyük kedi ve köpekler ise il, ilçe tarım ve orman müdürlükleri tarafından idari para cezası uygulandıktan sonra mikroçip uygulanarak kayıt altına alınacak.

SOKAKTAN SAHİPLENİLEN HAYVANLAR

Yılbaşından itibaren sokaktan sahiplenilen kimliksiz hayvana mikroçip taktırılmak istendiğinde cezai müeyyide uygulanıp uygulanmayacağı da netleşti. Yılbaşından sonra sokaktan sahiplenilen kimliksiz hayvanlar, belediye barınaklarına başvuru yapılarak, Hayvan Bilgi Sistemi (HAYBİS) üzerinden oluşturulan ‘sahiplendirme belgesi’ ile ceza uygulanmadan Ev Hayvanı Kayıt Sistemi‘ne (PETVET) kaydedilebilecek.

Buna göre, sokaktan sahiplenilen kimliksiz hayvanlar ceza uygulanmadan kimliklendirilecek. Hayvan barınaklarına başvuru yapılarak HAYBİS üzerinden oluşturulan ‘sahiplendirme belgesi’ ile ceza uygulanmadan mikroçip takılıp, kimliklendirilen hayvanlar, PETVET’e kaydedilecek.

VETERİNERDE KISITLAMA OLACAK MI?

Kimliklendirilmeyen hayvanların veterinerler tarafından tedavilerinde de kısıtlama olmayacak. Bu hayvanlar, veteriner kliniklerinde kısıtlamaya tabi olmadan tedavi edilecek. Mikroçip takılmayan hayvanların tespiti, el terminalleri (mikroçip okuyucular) ile yapılacak. Herhangi bir aşı ya da tedavi uygulaması sırasında mikroçip bulunmadığı tespit edilen ev hayvanları, il, ilçe tarım ve orman müdürlüklerine bildirilecek ve sahibine para cezası uygulandıktan sonra mikroçip uygulanarak kayıt altına alınacak.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.