Hayvan HaklarıManşet

Çip karmaşası yine onları vurdu: Evde yaşayan hayvanlar ceza korkusu yüzünden terk ediliyor

0
Her Eve Bir Pati Derneği Başkanı Emre Demir, çip uygulama süresinin bitmesi nedeniyle evcil hayvanlarını kaydettirmeyen kişilerin, evdeki hayvanlarını terk ettiklerini belirtti: “Normal aylarda bizim bahçemize 20-30 dostumuz gelirken, şu anda 80-90’lara dayandı.”

Yönetmeliğe göre, evcil hayvanlarına mikroçip taktırmayan hayvan sahipleri, 1 Ocak 2023 itibarıyla hayvan başına 3 bin 469 TL ödeyecek. Çip bulunamayan yerlerde ise evcil hayvan sahibi, Tarım ve Orman İl Müdürlükleri ya da veterinerde beyanname doldurup, çipe ulaşıldığı zaman uygulama gerçekleştirilecek. Çip taktırdıktan sonra evcil hayvanını sokağa bırakanlara da 6 bin 72 lira idari para cezası uygulanacak.

‘Bırakın sokağı, barınaklarda bile yaşayamazlar’

Her Eve Bir Pati Derneği Başkanı Demir , çip uygulama süresinin bitmesinden kaynaklı olarak evcil hayvanları terk sayılarında artış olduğunu söyledi:

“PETVET sisteminde kayıtla ilgili son dönemlerdeki yoğunluk ve bunun akabinde yaşadığımız birtakım problemler ortaya çıktı. Ne yazık ki bu dostlarından vazgeçen insanlar da söz konusu. Evlerde yaşayan dostlar terk ediliyor. Normal aylarda bahçemize 20-30 dostumuz gelirken, şu anda 80-90’lara dayandı. Ev ortamına alışmış bu hayvanların bırakın sokakları, barınaklarda bile yaşamaları çok zor.”

Yedikule Hayvan Barınağı Yöneticisi Meral Olcay ise, Son bir hafta içerisinde küçük ırk ev köpeklerinin terk edilme oranında artış oldu. İnsanlar en kolay yolu tercih ettiler. Hayvanlarını terk ettiler maalesef” dedi.

Kategori: Hayvan Hakları

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.