EkonomiManşet

Eski TÜİK Başkanı: Verilere benim de güvenim yok

0
Eski Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, “Arkadaşların bilerek verilerle oynamadığına eminim. Ama verilere benim de güvenim yok. Bizde büyüme de istihdam verisi de enflasyon da şüphelidir” dedi.
 
Sözcü‘den Veli Toprak‘ın haberine göre, kendi döneminde TÜİK’in dünyada itibar kazandığını söyleyen Aydemir, şunları kaydetti:
 

Şimdi neden eleştiriliyor? Çünkü insanların yaşadığı ve gördüğü bir hayat var. Bir de istatistik ofislerinin yayınladığı veriler var. Bunlar örtüşmeyince insanlar inanmıyor, eleştiriyor. En çok enflasyon eleştirilir ve inanılmaz. Çünkü kendi hayatına bakar, tükettiği mallara bakar. ‘Bu kadar harcama yapıyorum, bu enflasyon ne alaka’ diye sorar. Dünyada en önemli şey istatistik kurumlarının bağımsızlığı, işine karışılmayacak.

‘Rakamlara dolaylı müdahale var’

Rakamlara doğrudan müdahale yok, veri değiştirdi diye. Ama dolaylı müdahale var. Merkez Bankası (MB) Başkanı bir gecede gitti, nerede kaldı bağımsızlık? BDDK, MB, TÜİK gibi teknik kurumlarda bağımsızlık bitince doğrudan veya dolaylı müdahaleler başlar. İtiraz ettiğin vakit, ertesi gün görevden alınıyorsan, hatta memuriyetten atılıyorsan, ne yapabilirsin?

‘İşsizlik oranı çok artacak’

Çalışanların bilerek verilerle oynamadığına emin olduğunu söyleyen eski TÜİK Başkanı, buna rağmen verilere kendisinin de güveni olmadığını söyledi: “Bizde büyüme de istihdam verisi de enflasyon da şüphelidir. Pandemi krizine girmişiz, insanlar işsiz kalmış, bizim işsizlik oranımız düşüyor… Şaka gibi. Normalde yüzde 18-19’a gelmesi lazım, yüzde 12 geliyor. Nasıl oluyor? İş gücüne katılım oranı düşüyor. İleride işsizlik oranı çok artacak. Çünkü önceki aylardaki işsizliği göstermediler.

‘Batmak üzereyiz, bunlar hâlâ güvertede orkestra çalıyor’

Aydemir, Türkiye’nin şu anda kötü değil, çok kötü yönetildiğini belirterek,  “Titanik batarken güvertede orkestra çalıyordu. Ekonomi pik yapıyor diye insanlara doğruları söylemiyoruz. Şaka mı, başka bir ülkede mi yaşıyorum. Pik yapan ne Allah aşkına. İnsanların aklıyla dalga geçiyorlar. Titanik gibiyiz, batmak üzereyiz, bunlar hâlâ güvertede orkestra çalıyor” diye konuştu..

Devletin kurum  kurum ve bakanlıklardan oluştuğunu ve bunların hepsinin çöktüğünü kaydeten Birol Aydemir “Politika üretemiyorlar. Çünkü kurumlar bitti” dedi. 

Kategori: Ekonomi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.