ManşetTürkiye

Eski Ordu Valisi dava açmıştı: İmamoğlu’nun 6 aydan 2 yıla kadar hapsi isteniyor

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Ordu eski Valisi Seddar Yavuz‘a hakaret ettiği ileri sürülerek açılan davanın altıncı duruşması bugün görüldü.

Duruşmada, savcılık esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve İBB Başkanı İmamoğlu hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istedi.

DHA‘nın haberine göre, tekrarlanan İstanbul seçimleri öncesinde Karadeniz Bölgesi‘nde mitingler düzenleyen Ekrem İmamoğlu, 5 Haziran tarihinde İstanbul’a dönüş için gittiği Ordu-Giresun Havalimanı‘nda ekibiyle VIP alanına alınmamıştı. Bu esnada meydana gelen tartışmalar sırasında İmamoğlu’nun kendisine hakaret ettiğini iddia eden Ordu eski Valisi Seddar Yavuz, İmamoğlu’na dava açmıştı. 

Esas hakkındaki mütalaa açıklandı

Davanın altıncı duruşması Ordu 4. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde görüldü. Taraf avukatları ve tanıklar mahkemede hazır bulunurken, iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada şu ifadeler yer aldı:

Halen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan sanık Ekrem İmamoğlu’nun seçim çalışmaları nedeniyle Karadeniz Bölgesi’ne geldiği, 05/06/2019 günü ise Ordu iline geldiği ve aynı gün saat 22:20 sıralarında Ordu ilinden ayrılmak üzere Ordu-Giresun Havalimanı’na gelerek VIP salonundan geçmek istediği, VIP salonundan geçmesine izin verilmemesi üzerine olay tarihinde Ordu Valisi olarak görev yapan Seddar Yavuz’a hakaret ettigi iddiasıyla açılan davada, dosya içerisinde mevcut Haber Global isimli televizyon kanalından ve Fox Tv isimli televizyon kanalından alınan görüntülerde sanık Ekrem İmamoğlu’nun olay yerinde bulunan ve dosya kapsamında dinlenen bir kısım tanıklara hitaben “vali itlik yapmıştır, aynen iletin vali itlik yapmıştır” şeklinde söz söylemek suretiyle Seddar Yavuz’a gıyabında ve olay yerinde bulunan tanıklarla ihtilat ederek hakarette bulunduğu ve bu şekilde üzerine atılı kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret suçunu işlediği anlaşılmakla sanık Ekrem İmamoğlu’nun TCK’nın 125/1, 125/3-a, 125/4 maddeleri gereğince cezalandırılmasına, sanığın hapis cezası ile mahkumiyeti halinde TCK’nın 53/1 maddesinde yazılı bulunan hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verilmesi talep ve mütaala olunur.”

‘Öyle bir söz duymadım’

Tanık sıfatıyla dinlenen CHP Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, olay sırasında mahkemeye konu olan sözleri duymadığını söyledi:

Sayın Ekrem İmamoğlu, olay günü Ordu’ya geldi. Ordu’da miting yaptı. Daha sonra belediyemizi ziyaret etti. Ardından İstanbul’a dönmek için Ordu-Giresun Havalimanı’na gittik. Yorgundu ve sesi kısıktı. Ben olayların yaşandığı sırada yanındaydım. İddia edildiği gibi sanık hakkında ‘Vali itlik yapmıştır’ diye bir söz duymadım.”

‘Basitlik yapmıştır demiştir’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun baş koruması Mustafa Akın‘ın da tanık olarak beyanı alındı. Akın, şunları söyledi:

Olayın olduğu gün yanındaydım. Başkanın olayın olduğu tarihlerde yoğun bir miting programı vardı. Bu nedenle ses kısıklığı vardı. Otobüs içerisinde sık sık buhar verilerek boğazı rahatlatılmaya çalışılıyordu. Boğaz pastili de kullanıyordu. ‘Vali itlik yapmıştır’ diye bir ifade duymadım. ‘Basitlik yapmıştır’ demiştir. Ses kısıklığından dolayı oradaki kişilerin yanlış anladığını düşünüyorum.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.