TürkiyeManşet

Eski HDP’li belediye başkanı Osman Baydemir için kırmızı bülten ve iade talebi

0

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili ve eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında kırmızı bülten ve iade talebini Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

Baydemir, 2004-2014 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütmüş, Haziran 2015 seçimlerinde ise HDP Şanlıurfa Milletvekili olarak görev yapmıştı. Baydemir’in şu anda ise Birleşik Krallık’ta olduğu belirtiliyor.

‘Türkiye’ye iade edilmesini talep ediyoruz’

AA’nın aktardığına göre Başsavcılık tarafından bakanlığa gönderilen yazıda  Osman Baydemir hakkında Diyarbakır 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi‘nce ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan yokluğunda tutuklama kararı verildiği ve işlediği iddia edilen suçun, askeri ve siyasi olmadığı hatırlatıldı.

Hazırlanan kırmızı bülten formu ve iade talebi, Birleşik Krallık’taki makamlara iletilmek üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Cumhuriyet Savcısı, talep yazısında şu ifadelere yer verdi:

Şüpheli Osman Baydemir’in işlediği iddia edilen Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçu nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızla soruşturma yapılmaktadır. Ülkenizde olduğu belirtilen şüpheli hakkındaki soruşturmanın sonuçlandırılabilmesi için Türkiye’ye iade edilmesini rica ederim.

İade kararı için ek bilgi veya belgeye ihtiyaç duyarsanız size ulaştırmamız için tercüme süresi de gözetilerek lütfen uygun bir süre veriniz. Bu vesileyle en derin sayılarımı sunar, göstereceğiniz işbirliği için şimdiden teşekkür ederim.

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.