ManşetKültür-Sanat

Eşitlik Forumu’ndan ‘Birlikte ve Çok Sesli’ konser

0

Eşitlik Festivali‘nin Ayrımcılık Temalı Film Günleri ertesindeki final etkinliği olarak “Birlikte ve Çok Sesli” ismi altında çevrimiçi konserler düzenleniyor.

16 Ocak 2021 Cumartesi günü saat 20.30’da gerçekleşcek konser yayınına Eşitlik Forumu sosyal medya hesaplarından ve YouTube kanalından erişilebilecek.

80 üzerinde örgüt Eşitlik Forumu’nda buluştu

Proje Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği ve Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği tarafından yürütülüyor.

En temel hedefi ise ayrımcılığa dair toplumun genelinde farkındalık yaratmak, ayrımcılıkla mücadeleyi artırmak ve bu konudaki mekanizmaları daha işlevsel hale getirmek. Bu amaçla kurulan Eşitlik Forumu, 80’ı aşkın sivil toplum örgütünden oluşuyor.

Proje, ayrımcılık algısı araştırması, kampanya farkındalık çalışmaları, film, grafik ve haber yarışmaları, alt hibe programı, çeşitli atölyelerden oluşan kapasite geliştirme, izleme, raporlama, davalama-savunuculuk çalışmaları, uluslararası sempozyum ve film günlerinden oluşuyor.

Bir arada yaşamaya vurgu

Yapılan açıklamada “Birlikte ve Çok Sesli (#EşitlikİçinSöylüyoruz) çevrimiçi konseri bir arada yaşamaya vurgu yapar. ‘Haklar Eşittir Eşitlik Haktır’ sözüyle yola çıkan kampanyamız, 3 yıla yakın bir süredir, bütün ‘ayrı’larıyla bir arada yaşama zemininin mümkün görünmediği günlerde çok sesliliği çok büyük bir imkân olarak görüyor ve söylüyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “Risk altındaki grupların/bireylerin gerek hukuk karşısında gerek gündelik hayatta, her gün, farklı sebeplerle ayrımcılığa maruz bırakıldığı günümüzde bizler, eşitlikçi bir dünyanın çok sesliliği ile renklendiği insanca bir yaşamı savunuyoruz. ‘Çok seslilik’ten bütün seslerin sadece söze döküldüğü değil, ama aynı zamanda duyulduğu bir toplumsal zeminin gerekliliğine inanıyoruz” denildi.

Konserde kimler var?

Konserde Özlem Ağrı, Ruşen Alkar, Liana Benli, Fotini Kokkala, Ayşenur Kolivar, Rewşan, Yılmaz Sütçü, Fırat Tanış ve Ayşe Tütüncü şarkılarıyla, Pakrat Estukyan bir hikayeyle yer alıyor. Konserin sanat danışmanlığını Ayşe Tütüncü yapıyor.

Yapılan çağrıda “16 Ocak 2021’de, şarkılarımızı ‘Birlikte ve Çok Sesli’ bir şekilde eşitlik için söylüyoruz. Sizlerin de eşlik etmesini yürekten temenni ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.