Kültür-Sanat

Eşekler bu sefer Mardin’de yüzdü

0
Bahman Ghobadi

Bahman Ghobadi

Holywood’da yeni yeni moda halini alan aynı tema çerçevesinde farklı yönetmenlere kısa metrajlı filmler yaptırıp uzun metrajlı tek bir film haline getirmek konusunda çekilen “Eşekler ve Yüzmek” filminin bir kısa filmi de Mardin’de çekildi.

Film için 10 yönetmen kısa filmler çekecek. Aralarında Emir Kusturica ve Coen kardeşlerin de olduğu yönetmenlerin bulunduğu projenin Mardin ayağında kameranın arkasında bulunan kişi dünyaca ünlü İranlı yönetmen Bahman Ghobadi idi. Ghobadi dünyada en çok beğendiği birkaç kent arasında yer alan Mardin’de olmaktan büyük zevk duyduğunu belirterek, bu nedenle çekimlerde zevkle çalıştığını söyledi. Filmin destansı olduğunu ve 10 farklı yönetmen tarafından 10 farklı ülkede farklı temalardan çektiği görüntülerden oluşacağını kaydeden Ghobadi, şöyle dedi:

“Ben İslam bölümünü çekiyorum. Her yönetmen 13 dakika filmi çekecek. Bu sene sonuna tamamlanacak film birçok ülkede yayına girecek. 10 film bir arada çıkacak. Filmi izlediğinizde filmin sonunda anlaşılacak.

Film bir desten üzerine kurulu. Bu destanda eşekler de yer alıyor. Mardin, Arap, Kürt,Süryani ve Türklerin bir arada yaşadığı bir kent olduğu için güzelliği daha da anlamlı. Filmde işlediğim konuya da çok yakınlık ediyor. Yılmaz Erdoğan ile sinemadan ötürü bir dostluğa dayanan bir arkadaşlığımız var. Şair yazar, üretken bir kişiliğe sahip.

Türkiye’ye geldiğimde de bu özellikleri taşıyan biriyle çalışmak istedim. 23 yıldır film yapıyorum. Bu sürede çalışırken en büyük zevki burada aldım. Misafirperver cana yakın halk. Mardin Sinema Derneği’ne katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Belki bir süre sonra ortaklaşa bir film yapabiliriz.”

Mardin’de gerçekleşen çekimlerde Yılmaz Erdoğan ve Menderes Samancılar rol aldı.  ”

Yılmaz Erdoğan ise ilk kez geldiği Mardin’den çok etkilendiğini ve burada bir film çekmeyi arzuladığını belirterek, şöyle konuştu:

“Dünyanın hiç bir şehri gelen misafire bu kadar şaheser manzara sunmaz. Mardin çok sihirli bir yer. İlk kez geliyorum ama kesinlikle son olmayacak. Şimdi kısa film için geldik. Ama daha uzunları için de geleceğiz.

Mardin’de film çekmeyi çok isterim. Çok geç geldim ama bunu telafi edebiliriz. Dünyanın en güzel yerlerinden birisi burası. Dara’da büyük bir hazine var. Umuyorum ki yakında bunu turizme kazandırırız. Mardin’in yanı sıra Kızıltepe, Dara gibi farklı atmosferlerden yararlandık. Film birkaç dilde çekildiği için Mardin gibi oldu. Amerikan filminde oynadık ama hiç Amerikalı görmedik.”

Menderes Samancılar ise, 38 yıllık meslek hayatının en önemli filmlerimden birinin Mardin’de çektikleri bu film olduğunu söyledi.

You may also like

Comments

Comments are closed.