DünyaManşet

Esat: ‘Gelecek yılki seçimlere kadar istifa etmiyorum’

0

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, gelecek yılki seçimlere kadar istifa etmeyeceğini açıkladı.

Beşar Esat, Arjantin’in Clarin gazetesine demeç verdi. Demeç, Amerika ve Rusya’nın, Suriye krizinin çözümü için muhalefet ve Esat rejimi yetkililerini bir araya getirme yönünde uzlaştıkları planın ardından Şam hükümetinden gelen ilk resmi tepki oldu.

Washington ve Moskova, Suriye krizinde karşıt tutumlara sahip. Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, iki hafta önce Moskova’ya giderek, Suriyeli tarafları bir araya getirme planları üzerinde anlaşmıştı. Önceki gün Washington’da Başkan Barack Obama’yla görüşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Cenevre’de bu amaçla bir uluslararası konferans düzenlenmesi önerisine sıcak baktığını açıklamıştı.

Bu arada Suriye devlet televizyonu, Şam’da bir araca konan bombanın patlaması sonucu üç kişinin öldüğü, beş kişinin de yaralandığını haber verdi. Ama muhalefete bağlı Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü patlamada sekiz kişinin öldüğünü bildiriyor. Ölü sayısı bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.

İki yılı aşkın bir süre önce Beşar Esat yönetimine karşı başlayan isyan ve daha sonra iç savaşa dönüşen Suriye’deki şiddet olaylarında 70 binden fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

(VOA)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.