ManşetTürkiye

Özgür Gündem’le dayanışmaya ceza: Fincancı, Önderoğlu ve Nesin tutuklandı

0

şebnem korur fincancıÖzgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptıkları gerekçesiyle “terör örgütü propagandası yapmak” ile suçlanan Önderoğlu, Korur Fincancı ve Nesin tutuklandı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve bianet raportörü Erol Önderoğlu ve gazeteci yazar Ahmet Nesin tutuklandı.

Önderoğlu, Korur Fincancı ve Nesin Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyası çerçevesinde görev aldıkları için Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı Eşref Durmuş tarafından “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilmişlerdi.

“Haberler soruldu”

Şebnem Korur Fincancı’ya 30 Mayıs, Erol Önderoğlu’na 18 Mayıs ve Ahmet Nesin’e ise 7 Haziran günü yayın yönetmeni yaptıkları Özgür Gündem nüshalarında yapılan haberler nedeniyle soruşturma açıldı.

Her üç isime de yayından sorumlu oldukları günün bazı haberleri soruldu.

bianet’e konuşan avukat Veysel Ok, o günkü haberleri yapıp yapmadıklarını, haberlerden bilgileri olup olmadığını sorduklarını aktardı.

Önderoğlu RSF’de de yaptıkları gibi ifade özgürlüğünü ve haberi savunduklarını bu nedenle nöbete katıldıklarını söyledi.

Korur Fincancı da sorgusunda bir insan hakları savunucusu olarak Özgür Gündem’e dayanışmak için gittiklerini, ifade özgürlüğü bir insan hakkı olduğu için bu hakkı savunduklarını belirtti.

Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapanlar

3 Mayıs’ta başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni kampanyasına 44 kişi destek verdi. Kampanyaya katılanlar şu şekilde:

Hasan Cemal, Şeyhmus Diken, Hasan Hayri Şanlı, Cengiz Baysoy, Dicle Anter, Faruk Balıkçı, Kemal Can, Jülide Kural, Ahmet Nesin, Deniz Türkali, Necmiye Alpay, Çilem Küçükkeleş, Saruhan Oluç, Ertuğrul Mavioğlu, Ahmet Abakay, Hasip Kaplan, İhsan Eliaçık, Yıldırım Türker, Murat Çelikkan, Ayşe Batumlu, Nadire Mater, Aydın Engin, Tuğrul Eryılmaz, İhsan Çaralan, Şebnem Korur Fincancı, Işın Eliçin, Uğur Karataş, Mehmet Güç, Beyza Üstün, Celalettin Can, Sebahat Tuncel, Erol Önderoğlu, Nurcan Baysal, Eşber Yağmurdereli, Ragıp Duran, Melda Onur, Celal Başlangıç, Mustafa Sönmez, Ayşe Düzkan, Uğur Güç, Faruk Eren, Kumru Başer, Nevin Erdemir ve Hakkı Boltan.

Soruşturma açılanlar

Son soruşturmayla birlikte  haklarında soruşturma başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri şunlar:

Faruk Eren, Ertuğrul Mavioğlu, Ayşe Düzkan, Erol Önderoğlu, Celalettin Can, Mustafa Sönmez, Melda Onur, Fehim Işık, Celal Başlangıç, Eşber Yağmurdereli, Ragıp Duran, Nurcan Baysal, Ömer Ağın, Ahmet Abakay,İhsan Çaralan, Işın Eliçin, Murat Çelikkan, Uğur Karataş, Öncü Akgül,Ayşe Batumlu, Sebahat Tuncel, Saruhan Oluç, Nadire Mater, Beyza Üstün, Mehmet Güç, Tuğrul Eryılmaz, Faruk Balıkçı, Şeyhmus Diken,Necmiye Alpay, Jülide Kural, Yıldırım Türker, Ahmet Nesin, Kemal Can,Şebnem Korur Fincancı, Hasip Kaplan, Nevin Erdemir, Hakkı Boltan.

(Bianet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.