İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Erol Mütercimler için 1.5 yıl hapis cezası istendi

0

Bir televizyon kanalında katıldığı programda imam hatip liselerinden mezun olanlar hakkında kullandığı ifadeler yüzünden hakkında soruşturma başlatılan Erol Mütercimler için savcılık 1.5 yıla kadar hapis cezası istedi.

Mütercimler’le ilgili soruşturmayı tamamlayan savcılık, “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis istedi. Dava ilerleyen günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Ne olmuştu?

Erol Mütercimler, katıldığı programda imam hatiplileri kast ederek, “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olmuş olanlar karşımıza bakın ne olarak çıkıyor; cinsi sapık, sahtekâr, ahlaksız…” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözlere sosyal medyadan ve siyasetçilerden tepki gelmiş; aralarında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da bulunduğu 16 kişi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. 

Şikayetin ardından Mütercimler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından ifadesi alınan Mütercimler, program sırasında çok yorgun olduğunu bu nedenle söylemek istediklerini tam olarak dile getiremediğini, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

RTÜK de konuk Mütercimlerin sözlerini yayınlayan kanallara yayın durdurma cezası verdi. 

Yürütülen soruşturma sonunda Mütercimler’in canlı yayında sarf ettiği sözlerin toplumun belirli bir kesimini teşkil eden ve eğitim kurumu olan imam hatip okullarından mezun olmuş kişilere karşı yayın yolu ile alenen tahkirde bulunduğu suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Haliç Üniversitesi de öğretim üyesi olarak görev yapan Mütercimler’le ilişiğin kesildiğini açıkladı. 

You may also like

Comments

Comments are closed.