Dünya

Ermenistan’da ‘Kadife Devrim’ protestoları devam ediyor

0

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da askeri üniformalı yüzlerce kişi hükümet karşıtı protestolara katıldı. Ermenistan Savunma Bakanlığı ise, Erivan’daki hükümet karşıtı gösterilere katılan askerleri kınadıklarını ve sert yasal tedbirler alacaklarını açıkladı.

Ayrıca dün (22 Nisan) hükümet karşıtı gösterilerin sona ermesini görüşmek üzere muhalif lider Nikol Paşinyan’la bir araya gelen Başbakan Serj Sarkisyan, muhalefeti ‘şantaj yapmakla’ suçlayıp toplantıyı terk etti. Program sonunda Paşinyan gözaltına alındı.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Serj Sarkisyan’ın başbakan olarak aday gösterilmesine karşı başlayan ve  10 günü aşkındır devam eden protestolarda yüzlerce kişi gözaltına alındı. Protestocuların lideri ve muhalif milletvekili Nikol Paşinyan, başsavcılık ve yargıtay binalarının ablukaya alınması çağrısı yaparken ‘Kadife Devrim’ de ilan etmişti.

Sarkisyan ile Paşinyan’ın televizyon ekranlarından da gösterilen görüşmesi yalnızca 3 dakika sürdü. Sarkisyan ile Paşinyan’ın görüşmesi sırasında muhalifler de sokaklardaydı. Gösteriye polis müdahale etti.

Erivan’daki bir otelde gerçekleşen görüşmede, Başbakan Sarkisyan rakibinin ‘müzakere çağrılarına olumlu yanıt vermesinden duyduğu memnuniyeti’ dile getirirken Paşinyan ise müdahale edip “Sanırım bir yanlış anlama var” dedi.

Paşinyan, “Buraya istifanızın ve iktidarın barışçıl ve yumuşak bir şekilde geçişinin sağlanması için koşulları görüşmeye geldim” yanıtını verdi.

Sarkisyan da “Bu bir diyalog değil, bu şantajdır” diyerek programı terk etti.
Görüşme sonrası toplanan destekçilerine seslenen Paşinyan göstericilere bir haftadır süren protestolarına devam etmeleri çağrısında bulundu.

Polis Erivan’daki gösterileri dağıtmak için müdahale ederken Paşinyan da gözaltına alındı.

 

(T24, Reuters)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.