KadınManşet

Erkekler Ağustos’ta her gün bir kadını öldürdü

0
Fotoğraf: Emre Orman / csgorselarsiv.org

Erkekler Ağustos’ta en az 31 kadını öldürdü. Ağustos’ta en az 20 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı. Erkekler, en az 92 kadına şiddet uyguladı, en az 11 kadını taciz etti. Ağustos’ta erkekler en az iki kadına tecavüz etti.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlerle oluşturulan ve Evrim Kepenek‘in kaleme aldığı Erkek Şiddeti Çetelesi’ne göre; erkekler, Ağustos’ta en az 31 kadını öldürdü.

Sekiz ayda erkekler 205 kadını öldürdü

2023’ün ilk sekiz ayında erkekler 205 kadını öldürdü, 45 kadını taciz etti, 88 çocuğu istismar etti, 512 kadına şiddet uyguladı, sekiz kadına tecavüz etti. Erkekler en az 188 kadını seks işçiliğine zorladı. 170 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, en az, 17 çocuğu öldürdü.

Erkekler, Ağustos’ta en az 31 kadını öldürdü; geçen yıl aynı ay bu sayı 31 idi. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Fransa yurttaşıydı. Erkekler, en az dört kadını koruma kararına rağmen öldürdü.

Erkekler altı kadını “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, bir kadını “kıskandığı” için öldürdü. Erkekler bir kadını “tv kumandası istediği” için öldürdü. Erkeklerin 23 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

24 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler, üç kadını arkadaşı/iş arkadaşı, iki kadını da oğlu öldürdü. İki kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Fotoğraf: Ozan Mercan / csgorselarsiv.org

Erkekler, 15 kadını ev içinde öldürdü

Erkekler, iki kadını bahçede, iki kadını sokakta, bir kadını güzellik merkezinde, iki kadını otomobilde, bir kadını parkta, bir kadını otelde, bir kadını depoda, bir kadını da markette öldürdü. Erkekler, 15 kadını ev içinde öldürdü. Erkeklerin beş kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Ağustos’ta kadınları öldüren en az 37 fail vardı. Sadece 11 fail tutuklandı. 10 fail intihar etti, 13 fail gözaltına alındı, bir failin süreci “kaçtı” diye yansıdı. İki failin hukuki süreci basına yansımadı.

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

Erkekler bu ay en az 11 kadını taciz etti, iki kadına tecavüz etti

Ağustos’ta erkekler en az 11 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ayda 13 idi. Kadınlardan biri Kazakistanlıydı. Erkekler, sekiz kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Bir kadını da karşınızda cinsel tatmin yaşayarak, bir kadını da video fotoğraf çekerek taciz etti. Erkekler, üç kadını ev içinde, sekiz kadını da sokak, hastane, durak ve toplu taşıma araçlarında taciz etti. Bir kadını spor eğitmeni, bir kadını da komşusu taciz etti. Dokuz kadını taciz eden erkeklerin kim olduğu bilgisi basına yansımadı.

Kadınları taciz eden 10 fail vardı. Sadece bir fail tutuklandı. Üç fail gözaltına alındı. Bir failin hukuki süreci basına “kaçtı” diye yansıdı. Bir fail hakkında soruşturma başlatıldı. Dört fail hakkında basına bilgi yansımadı.

Ağustos’ta erkekler iki kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ayda bu sayı bir idi. Bakıcı kadına bakıcılık desteği yaptığı erkek, tecavüz etti. Bir kadına da korucu tecavüz etti.

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org- kadın,

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

Erkekler, Ağustos’ta 92 kadını yaraladı

Erkekler, Ağustos’ta en az 92 kadını yaraladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı 79 idi. 16 kadını ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. En az 12 kadın koruma kararına rağmen erkeklerce yaralandı. Kadınlardan biri transtı.

En az 70 kadını kocası, sevgilisi erkekler yaraladı. Bir kadını arkadaşı, üç kadını damadı, yedi kadını baba ve oğlu gibi aile üyeleri yaraladı. En az 11 kadını yaralayan erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, üç kadını “kıskandığı” için, en az 26 kadını da “barışmak istemediği, ayrılmak istediği” için öldürdü. Erkeklerin, 63 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, 54 kadını ev içinde, 38 kadını da sokak, park, hastane gibi ev dışı alanlarda yaraladı.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.