EkolojiManşet

Ergene Nehri’ndeki kirliliğin araştırılması önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

0

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Ergene Nehri’ndeki kirliliğin nedenleri ve canlı yaşamına etkilerinin araştırılması için TBMM’ye verilen önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Grubu adına konuşan TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, “Sanayi atıklarının yanında zirai ilaçlama, gübreleme ve evsel atıkların da karıştığı Ergene Nehri artık halk sağlığı ve gıda güvenliği sorunu hâline gelmiştir” dedi.

‘Neden hala zehir akıyor?’

Bir zamanlar havası ve bereketiyle ünlü Ergene Ovası’nın artık sürekli kirlilik ve çaresi olmayan hastalıklarla gündeme geldiğini belirten Gündoğdu, “Yirmi yıllık AKP hükûmetlerinin 8 çevre bakanının temizlemeyi başaramadığı, Trakya’nın hayat damarları olan Ergene Nehri’ne neden hâlâ zehir akmaya devam ediyor” sorusunu yöneltti.

Marmara’da müsilaj sorunundan dolayı Marmara’nın nefes alamadığını söyleyen Gündoğdu, “Ergene’ye zehir akmaya devam ediyor, balık adamlar dahi giremiyor, bölgede kanser vakaları rekor düzeyde artmış ve siz ‘Artık Ergene içilebilir’ diyorsunuz. Temizlediğiniz Ergene’nin suyu bu. Bir bakın bakalım şöyle, bir bakın, içilebilir nitelikte olduğunu gösteren bir kanıt var mı burada? Maalesef, yok” dedi.

‘Yeni bir anlayış getirmeliyiz’

ANKA’nın aktardığına göre Gündoğdu, “Ergene’den akan kara sular, AKP’nin yüzünün karası, sekiz bakanın da aynı zamanda yüzünün karasıdır; bunu da unutmayın. Yeni bir anlayışı yaşama geçirmek zorundayız” ifadelerini kullandı. Açıklamasının devamında  şunları söyledi:

Artık kirleneni temizlemek yerine, kirletmemeyi hedef almalıyız, yıkılanı yapmak yerine, yıkılmayanı yapmayı başarmak zorundayız. Yaşadığımız salgın bir kez daha göstermiştir ki, bir karış temiz toprağın, bir yudum temiz suyun, bir nefesin kıymeti inanın parayla ölçülmüyor. Varlıklarımızı, vatanın her bir karış toprağını, suyunu, havasını olağanüstü çabayla koruyup gelecek nesillere, yani doğmamış torunlarımıza tertemiz bir miras bırakmak zorundayız.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.