DünyaManşet

‘Erdoğan Türkiye’yi besleyen eli ısırıyor’

0

Gezi Parkı protestolarının ikinci haftasında, Türkiye’de piyasaların dalgalı seyri devam ediyor.

Financial Times gazetesi, son yaşananlar ışığında Türkiye’ye giren yabancı yatırımı değerlendiriyor ve “Erdoğan, Türkiye’yi besleyen eli ısırıyor” yorumunu yapıyor. Gazetenin yazısı özetle şöyle:

“Türkiye’deki siyasî çalkantı arasında Recep Tayyip Erdoğan, artan bir şiddetle yatırımcılara çatıyor, özel teşebbüsün boykot edilmesi çağrısı yapıyor ve spekülatörleri boğazlayacağını söylüyor. Ancak Türkiye, ekonomisini beslemek ve önemli miktardaki cari işlem açığını kapatabilmek için çok büyük ölçüde yabancı sermayeye ihtiyaç duyuyor. Partisinin kampanya otobüsünün üstünden yaptığı konuşmalarda Erdoğan sadece protestocuları değil, faiz oranlarını yüksek tutarak ekonomik büyümeyi engellediği iddia edilen bir hareket olduğunu savunduğu ‘faiz lobisini’ de eleştiriyor. Bugün, yılın ilk üç aylık dönemi için gayrisafi milli hasıla rakamları açıklanacak. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan rakamların ‘pek parlak olmayacağını’ söyledi. Türkiye’nin büyüme oranı 2011 yılında ulaştığı yüzde 8,8’den 2012’de yüzde 2,2’ye geriledi. Hükümet yetkilileri, bunun aşırı ısınmayı önlemek için planlandığını söylese de, ülke ekonomisinin ihtiyaç duyduğu yüzde 5’lik seviyeye ne zaman çıkacağı konusunda tartışmalar var.”

Erdoğan’ın sert söylemi ülkeyi bölüyor

Times gazetesinin Türkiye’yle ilgili haberinde ise Erdoğan’a verilen desteğin kutuplaştığı belirtiliyor. Gazete, Başbakan’ın devam eden sert söyleminin ülkede bölünmeye neden olduğunu aktarıyor. “Gelecek yıl Mart ayında yerel seçimler, en geç Haziran’da da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Erdoğan protesto gösterilerini kendisine verilen desteği arttırmak için kullanıyor” diyen Times, Gezi Parkı protestoları başlamadan önce yapılan bir kamuoyu yoklamasının da sonuçlarını aktarıyor.

“Araştırmanın sonuçları hem Erdoğan’ın popülerliğini hem de kendisine verilen desteğin ne kadar kutuplaştığını ortaya koyuyor” değerlendirmesini yapan gazete Pew Araştırma Şirketi tarafından yapılan yoklamanın sonuçlarını “Mart ayında Erdoğan’a olumlu bakanların oranı yüzde 62’ydi. Bu oran günde beş vakit namaz kıldığını söyleyenler arasında yüzde 75’e çıkıyor. Nadir olarak namaz kıldığını söyleyenler arasındaysa Erdoğan’ı olumsuz değerlendirenlerin oranı yüzde 61” sözleriyle aktarıyor.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.