ManşetTürkiyeUncategorized

Erdoğan: Türkiye S-400’leri almıştır, biz bu işi bitirdik

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile kriz yaratan S-400’lerle ilgili “Türkiye S-400 hava savunma sistemi alacaktır demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik” dedi. S-400’lerin teslimi önümüzdeki ay tamamlanacak.

AKP Grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Hiçbir şeyin ve hiç kimsenin milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmemizin önüne geçmesine müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’ye ekonomik tuzaklarla diz çöktüreceklerini sananlar bu milleti hiç tanımamışlar. Biz gerektiğinde ‘kan kusup kızılcık şerbeti içtik’ diyen, gerektiğinde istiklali için canını ve malını ortaya koymaktan çekinmeyen bir milletin kendisiyiz” diye konuştu.

Rusya’dan alınacak S-400 savunma sistemleriyle ilgili konuşan Erdoğan, “Türkiye S-400 hava sistemini alacaktır, demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik” ifadelerini kullandı. Satın alınan sistemin tesliminin önümüzdeki ay tamamlanacağını belirten Cumhurbaşkanı, “Uygun fiyatla olmanın yanında ortak üretime de geçebilme sözünü alarak sözleşmemizi imzaladık. İnşallah kısa zamanda da geliyor” dedi.

‘F-35 için Trump’la Japonya’da görüşeceğiz’

Erdoğan, ABD ile yaşanan F-35 krizine ilişkin olarak, “F-35 uçaklarının müşterisi değil aynı zamanda üretim ortağıdır. 1 milyar 250 milyon dolar ödeme yaptık. F-35 projesinden hiçbir haklı dayanağı olmayan gerekçelerle dışlanmamızı bütün platformlarda sunacağız” dedi. Erdoğan şöyle konuştu: “Arkadaşlarıma gerekli talimatı verdim, onlarda gerekli görüşmeleri yapıyorlar. Ay sonu Trump’la Japonya’da bir arada olacağız, orada da karşılıklı olarak inşallah görüşeceğiz. Oraya gitmeden burada bu işi telefonlarla görüşelim işi geldiği şu safhadan başladığımız noktaya geri çevirelim” ifadesini kullandı.

ABD, iki ay süre tanımıştı

Washington yönetimi, Türkiye’ye Rusya ile imzaladığı ‘S-400 anlaşmasını iptal etmesi için’ iki ay süre tanıdığını bildirmişti. Washington‘ın Ankara’ya iki seçenek sunduğu, bu seçeneklerin S-400 anlaşmasını Haziran’ın ilk haftasının sonuna dek Rusya ile S-400 anlaşmasını iptal etmesi ya da yaptırımların ve F-35 programının iptal edilmesinin de dahil olduğu uygulamalarla karşı karşıya kalması olduğu belirtilmişti. Geçtiğimiz hafta da yaptırımların ilk adımı olarak, Luke Üssü’nde F-35 eğitimi alan pilotların eğitimi durdurulmuş ve yeni Türk pilotların eğitime kabul edilmeyeceği bildirilmişti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.