ManşetTürkiye

Erdoğan, “Osmanlıca isteseler de istemeseler de öğretilecek”

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlıca’ya zorunlu ders yolunun açılmasıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi ve “İsteseler de istemeseler de bu ülkede Osmanlıca öğretilecek ve öğrenilecek” şeklinde konuştu.

4

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği Din Şûrası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Osmanlıca’nın liselerde zorunlu ders olmasının yolunun açılmasıyla ilgili eleştirilere tepki gösterdi.

Tayyip Erdoğan, “”Osmanlıca’yı bu ülkenin evlatlarının öğrenmesinden rahatsız olanlar var. Aslında bu eskimez Türkçe’dir ya. Diyor ki, ‘Mezar taşlarının okunmasını mı öğreteceğiz?’. Zaten sıkıntı burada. O mezar taşlarında tarih yatıyor. Bir neslin o mezarlarda kimlerin yattığını bilmemesinden daha büyük bir cahillik olabilir mi? Bu bizim şah damarlarımızın koparılmasıydı aslında ve bizim şah damarlarımız koparıldı. Yüzlerce eserlerimizin yakılıp yıkılması herhalde sıradan bir olay değildir. İlimde çok büyük güçlere sahip olan bir milletin bu ilmi kaybetmesi felakettir. Öğretilmesini istemeyenler var, bu çok büyük bir tehlike. İsteseler de istemeseler de bu ülkede Osmanlıca öğretilecek ve öğrenilecek. Alman Hans gelip öğreniyor, inceleyip araştırıyor. Ama maalesef bunlarda böyle bir durum yok. Özgüvenimizi sarsmaya, bizi devamlı defansta bırakmaya yönelik çabalara rağmen her zaman ilim ve bilim dünyamız canlıdır.” diye konuştu

(Al Jazeera)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.