ManşetTürkiye

Erdoğan imzaladı: 12 özelleştirme kararı ve acele kamulaştırmalar

0

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla özelleştirme, acele kamulaştırma ve taşınmazların satışına ilişkin kararlar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Buna göre Sümerholding’in iki taşınmazı 30 milyon 400 bin liraya satıldı. Yapılan ihalelerde Sümer Holding’in Aydın’ın Didim ilçesi Mavişehir Mahallesi’ndeki 1.494 m² yüzölçümlü taşınmazı 13 milyon liraya Türk Metal Sendikası’na satılması onaylandı.

Sümerholding’in Kayseri Kocasinan‘da yer alan Sümer Mahallesi‘ndeki 3.791 m² yüzölçümlü taşınmazı 17 milyon 400 bin liraya satıldı.

Şeker Fabrikaları özelleştirmeleri

Türkiye Şeker Fabrikaları‘nın özelleştirme kapsamında bulunan Eskişehir‘in Beylikova ve Sakarya Mahallesi’ndeki, Karaman‘ın Ali Şahane Mahallesi’ndeki ve Sivas‘ın Yap Mahallesi’ndeki, parsellere ilişkin özelleştirme planları onaylandı.

Maliye Hazinesi‘nin özelleşirme kapsamında bulunan Urfa‘nın Karaköprü, Ankara‘nın Dikmen, Muğla‘nın Gökçebel ve Eskişehir‘in Sultandere Mahallesi’nde bazı taşınmazlar üzerindeki imar plan değişiklikleri onaylandı.

Acele kamulaştırmalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Diyarbakır‘ın Yenişehir İlçesi, Üçkuyu Mahallesi ile Kayapınar İlçesi, Talaytepe sınırları içerisinde yer alan bazı alanlar Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edildi.

Kastamonu’nun Hanönü İlçesinde S:88614 Numaralı IV. (c) Grup Maden (Bakır) İşletme Ruhsat Sahası Sınırları İçerisinde Kalan ve Bakır Cevheri Üretimine Devam Edilebilmesi İçin İhtiyaç Duyulan Bazı Taşınmazların, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü Tarafından Acele Kamulaştırılmasına karar verildi.

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı ile kesişen 9 adet Enerji İletim Hattı Deplaseleri Projesi kapsamında bazı taşınmazlarda direk yerlerinin mülkiyet şeklinde, İletken Salınım Gabarisi‘nin ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Korunacak alan ilanları

Muğla‘nın Bodrum ilçesi Göl Mahallesi kıyı kesimi, Gündoğan, Türkbükü, Eskiçeşme, Bitez, Ortakent, Karakaya, Dereköy ve Geriş mahalleleri kıyısında bulunan alan, adalar ve çevresi “kesin korunacak hassas alan” olarak tescili yapıldı ve ilanına karar verildi.

İstanbul‘un Adalar ilçesi sınırları içerisinde bulunan Tavşan (Balıkçı) Adası, Doğal Sit Alanının Koruma Statüsü “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil edildi.

Balıkesir‘in Marmara ilçesi Marmara Adası Saraylar Mevki 3 numaralı ve Marmara Adası/Marmara Adası Mevki 13 numaralı ile Ayvalık ilçesi Sarımsaklı Mevki 62 numaralı Doğal Sit Alanının Koruma Statüleri “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edildi.

tavsan-adasi-korunacak-alan-ilan-edildi

Belediye satışları

Öte yandan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı Şahinbey/Beştepede toplam yüzölçümü 15,490 m² olan iki taşınmazını satışa çıkardı. En az 19 milyon 786 bin lira gelir bekliyor.

Antalya-Konyaaltı Belediye Başkanlığı ise 1.434 m² yüzölçümlü taşınmazını 8 milyon 604 bin liradan satışa çıkardı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.