EkolojiManşetTürkiye

Tavşan Adası ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi

0
tavsan-adasi-korunacak-alan-ilan-edildi

Marmara Denizi‘nde yer alan ve Tavşan Adası olarak bilinen Neoandros Adası ve çevresini kapsayan alan Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile koruma alanı ilan edildi.

DHA’nın aktardığına göre kararda, “İstanbul İli, Adalar İlçesi Sınırları İçerisinde Bulunan Tavşan (Balıkçı) Adası Doğal Sit Alanının Koruma Statüsü’nün Yeniden Değerlendirilmesi Sonucunda, Sınır ve Koordinatları Gösterilen Alanın Kesin Korunacak Hassas Alan Olarak Tescil ve İlan Edilmesine 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109’uncu maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

Deniz Yaşamını Koruma Derneği’nden açıklama

Konuyla ilgili açıklama yapan Deniz Yaşamını Koruma Derneği, “2015 yılından bu yana Adalar çevresinde ki eşsiz biyoçeşitliliği korumak, karşı karşıya olduğu tehditleri azaltmak ve geleneksel balıkçılığa yönelik tehditlere çözüm önerileri üretmek üzere; Neandros (Tavşan) Adası çevresinde bir koruma alanı oluşturulmasını istedik” dedi.

tavsa-adasi

Bu süreç boyunca katılımcı bir yöntem izledikleri vurgulanan açıklamada “Daha kapsayıcı olabilmek adına, Kadıköy’den Tuzla’ya kadar tüm Kent Konseyleri ve Kaymakamlıklara konu hakkında bilgilendirerek, yerel Sivil Toplum Kuruluşları ve Balıkçı kooperatiflerinden görüşler alarak, balıkçılık ve deniz koruma alanlarıyla ilgili yerel ve ulusal çalıştaylara katılım sağlayarak, Adalar ve denizel çevresinin daha etkin korunması için ortak akıl oluşturmaya çalıştık” ifadeleri kullanıldı.

Dernek açıklamasında “Tüm çalışmaların nihayetinde gelecek deniz yaşamının sürdürülebilirliği için, alanında uzman bilim insanlarının danışmanlığı ve ilgili tüm Sivil Toplum Kuruluşları ve gönüllüleri ile birlikte yapmış olduğumuz başvurunun ardından; öncelikle Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğümüz ve Çevre Şehircilik Bakanlığımız ve ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın kararı ile Neandros (Tavşan) Adası koruma altına alınmıştır. Bu kararın alınmasında emeği olan herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

tavsan-adasi

‘Gırgır avcılığı nedeniyle tehlikedeydi’

Marmara Denizi’nde yaşayan balıklara, nadir mercanlara ev sahipliği yapan Neandros adası ve çevresinin gırgır avcılığı nedeniyle tehlike altında olduğu hatırlatılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

Çevreciler, İstanbul’un ekosistemi için çok önemli yeri olan Neandros Adası ile çevresinin her türlü avcılığa kapatılmasını istiyordu. Neandros, 90 metre uzunluğuyla Prens adalarının en küçüğü ve Akdeniz’in nadir siyah mercanları ve kırmızı gorgonlarına da ev sahipliği yapıyor. Pek çok balık türü de Adalar ve çevresinde yaşıyor ve bu alanda yumurtluyor.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.