TürkiyeKoronavirüs SalgınıManşet

Erdoğan: Aşıyla ilgili Rusya ile de görüşüyoruz, gerekli olursa ben de olacağım

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya‘da kıldığı cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koronavirüs aşısıyla ilgili ülkelerle görüşmelerin olduğunu belirten Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtığı manevi tazminat davasından Fransa‘nın Dağlık Karabağ ile ilgili kararına kadar birçok soruyu yanıtladı.

‘Rusya ile de görüşmeler var’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs aşısı için Rusya‘yla da görüşmeler yapıldığını söyleyerek gerekli durumda kendisinin de aşı olabileceğini söyledi:

Olay sadece Çin değil, Çin’in dışında Rusya ile de görüşmeler var. Bu konuyla ilgili olarak da şahsen benim de aşı olma konusunda herhangi bir sıkıntım söz konusu değil. Çünkü burada sağlık söz konusudur. Sağlığın söz konusu olduğu yerde tabii ki bizler de sağlığımızı korumak için ne gerekiyorsa yapmak durumundayız. Hele hele Covid noktasında ülkede tüm vatandaşlarımıza örnek olma noktasında böyle bir adımı atmamız gerekiyor. Temennimiz bir an önce bu tedavi yollarıyla vatandaşlarımızı bu beladan kurtarmaktır.”

Kılıçdaroğlu’na manevi tazminat davası

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtığı manevi tazminat davasına yönelik soruyu ise şöyle cevapladı:

Şu anda Cumhurbaşkanlığı makamında bulunan bir kişi olarak her şeyden önce eleştiri değil, hakaret seviyesine çıkan ifadeleriyle hukuk içerisinde tabii ki bu kişiye gerekli hesap sorulmalıdır. Nitekim avukatlarım da şu anda hukuk dairesinde gereken neyse bunun hesabını bu şahsa soruyorlar. Olay budur. Çünkü edep denilen bir şey var.

Haddini bilmesi lazım ve bu ülkede Cumhurbaşkanına, Cumhurbaşkanlığı makamına nasıl konuşulur, nasıl oraya mesajlar verilir bunu da öğrenmesi lazım. Şu anda avukatlarımın yaptığı budur.”

‘Fransa’nın arabuluculuğu kaybolmuştur’

Minsk grubundaki ülkelerden biri olan Fransa’nın Dağlık Karabağ‘ı devlet olarak tanıma kararının parlamentodan geçmesi hakkındaki soruyu Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle yanıtladı:

Arabulucu olan bir grubun kalkıp da bağlayıcılığı olmayan böyle bir yola tevessül etmiş olması manidardır. Yani Fransa’nın bir defa arabulucu hüviyeti bu saatten itibaren zaten kaybolmuştur. Niye? Sen arabulucusun. Öbür tarafta arabuluculuk yaptığın yerle alakalı kendi meclisinde, bu meclisin devlete bir tavsiye kararıdır aynı zamanda. Fakat Macron tabii Fransa’nın başına beladır. Macron ile Fransa aslında çok çok tehlikeli bir dönemi yaşıyor. Temennim odur ki bir an önce Macron belasından Fransa kurtulsun. Aksi takdirde sarı yeleklilerden kurtulamayacak. Bu sarı yelekliler daha sonra kırmızı yeleklilere dönüşebilir. Böyle bir belayla karşı karşıya. Şu anda kendileri yönetim olarak ne tür bir karar alacaklar, onu da göreceğiz. Nitekim bakanlar içerisinden de zaten şu anda olumsuz karar alanlar var biliyorsunuz.”

‘Marsilya’yı Ermenilere versinler’

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘in Fransa’ya ‘Ermenileri bu kadar seviyorlarsa Marsilya’yı Ermenilere versinler’ sözünü hatırlatarak şöyle konuştu:

Aynı tavsiyede ben de bulunuyorum. Çok seviyorlarsa Marsilya’yı Ermenilere versinler. Olay bu kadar basit. Kaldı ki bu topraklar, Karabağ Azerbaycanlı kardeşlerimizin topraklarıdır ve 28 yıldır buralar işgal altında. İşgal altında olduğunu Amerika da kabul ediyor, Rusya da kabul ediyor. Fransa da kabul ediyor idi, şimdi ise farklı yollara tevessül ettiler. Tabii göbeğini bizzat Azeri kardeşlerimiz kendileri kestiler, şu andaki duruma gelindi. Hayırlı olsun diyoruz. Salı günü nasip olursa ben de oradaki törenlere inşallah eşimle beraber katılacağım.”

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.