Türkiye

Enternasyonal’de “Gezi Parkı” deklarasyonu

0

Sosyalist Enternasyonal, Gezi Parkı için deklarasyon yayınladı. Deklarasyonun metni şu şekilde:

Sosyalist Enternasyonal, Gezi Parkı protestolarının demokrasi ve temel özgürlükler lehinde sivil toplumun önemini ve güçlenmesini sergileyerek Türk siyasetinde bir dönüm noktası teşkil ettiğini teyid etmektedir. Sosyalist Enternasyonel, yetkililerin bu barışçıl gösterilere orantısız güç kullanarak, bazı gençlerin ölümüne ve binlerce kişinin yaralanmasına neden olmalarından dolayı üzüntü duymaktadır.

Sosyalist Enternasyonel, Türkiye’nin genç jenerasyonunun, hükümetin müdahaleciliğinin durması ve demokrasi ile özgürlük yönündeki talepleri çerçevesinde kendileriyle dayanışma içerisinde olduğunu vurgulamaktadır.

Sosyalist Enternasyonel, Taksim Dayanışmasının şu taleplerine destek vermektedir:

1.     Gezi Parkı, bir park olarak kalmalıdır.
2.     Barışçıl göstericilere karşı uygulanan şiddetin sorumluları adalete teslim edilmelidir.
3.     Göz yaşartıcı gaz ve benzeri, kimyasal maddeler yasaklanmalıdır.
4.     Tutuklu bulunan vatandaşlar adil bir biçimde yargılanmalı ve serbest bırakılmalıdırlar.
5.     Toplanma özgürlüğü ve barışçıl gösteri yapma hakkına yetkililer tarafından engelsiz bir biçimde saygı gösterilmelidir.

Bu bağlamda,Sosyalist Enternasyonel, seçilmiş Türk Meclis üyelerinin devam eden tutuklu hallerinin demokrasinin temel kavramına aykırı olduğunu ve insanların seçme ve seçilme hakkının bir ihlali olduğunu hatırlatmaktadır. SE, Türk yetkililerin yasal kurallara uyarak, tutuklu bulunan milletvekillerinin ivedilikle serbest bırakılmalarına yönelik gereğini yapmaları için çağrıda bulunmaktadır.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.