ManşetDünyaEkoloji

En nadir deniz memelisi için genetik çalışmalardan umut çıktı

0

Science Dergisi’nde yayımlanan genetik çalışmalar, yalnızca yaklaşık 10 tanesi hayatta kalan dünyanın en nadir memeli hayvanının soyunu hâlâ devam ettirilebileceğini gösterdi.

Bilim insanları, sadece Meksika‘daki California Körfezi’nde yaşayan körfez muturunun (vaquita porpoise) genetik olarak hâlâ yaşayabilir durumda olduğunu söylüyor. Ancak balıkçı ağları hayatlarını tehdit ediyor.

Fotoğraf: Paula Olson / BBC

BBC’den Helen Briggs’in aktardığına göre; San Francisco‘daki California Üniversitesi’nden araştırmacı Dr. Jacqueline Robinson, körfez muturunun soyunun devam edebileceğini ancak yaşam alanlarına kurulan ağların kaldırılarak korunmaları gerektiğini belirtiyor.

Az sayıda kaldıkları ve genetik çeşitlilikleri azaldığı için körfez muturunun ölüme mahkum olduğunun düşünülmemesi gerektiğini söyleyen Robinson, bunun insanların seçim ve hareketlerine bağlı olduğunu ekliyor.

Bazıları, balıkçı ağlarından kurtarılsa bile sağlığının soy içi üremeden etkileneceğini düşünerek körfez muturunun soyunu kurtarmaktan vazgeçmiş olabilir.

Ancak araştırmalar gösteriyor ki körfez muturu “genetik olarak zayıf” değil ve eğer yaşam alanları tamamen korunursa hayatta kalabilir. Dr. Robinson “Önümüzdeki 50 yılı aşkın sürede hayatta kalma şansları çok yüksek, eğer tamamen koruma sağlanabilirse” diyor.

Araştırmacılar bugün hayattakilerle akraba olan körfez muturlarının DNA’larını 1985 ve 2017 yılları arasında analiz ettiler. Onların genetik bulgularından gelecek 50 yılki nüfus değişimlerini öngörmek için özel bir bilgisayar modeli geliştirdiler.

Fotoğraf: PA MEDIA

Bu araştırmalara göre genetik çeşitliliğinin doğal yollarla düşmesiyle türünün uzun zamandır nadir olması, soy içi üremeden kaynaklanan risklerini azaltıyor.

Ancak koruyucular ve yerel insanlar arasındaki son tartışmalarla Meksika hükümetiyle balıkçılık yasaklamaları hakkında devam eden diplomatik sürtüşmeler, körfez muturunun soyunu tükenmekten kurtarmanın kolay olmayacağını gösteriyor. Çünkü balıkçılar ağların kaldırılmasına karşı geliyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.