ManşetTürkiye

Emrah Serbes’e ‘Recep Tazyik Erdoğan’ davası

0

Behzat Ç. dizinin senaristi yazar Emrah Serbes hakkında Başbakan, İçişleri Bakanı ve İstanbul Valisi’ne hakaret ettiği gerekçesiyle 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Yazar Emrah Serbes hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İçişleri Bakanı Muammer Güler ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya hakaret ettiği iddiasıyla 10 ay 5 günden 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Milliyet gazetesinden Esra Alus‘un haberine göre İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Bölükbaşı tarafından hazırlanan iddianame, İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiği” iddiasıyla açılan davada Serbes hakkında, her bir mağdur için ayrı ceza kurulması istendi.

Serbes hakkında hazırlanan iddianamede, soruşturmanın BİMER’e iletilen e-posta gönderisinin işleme konulmasının ardından başladığı belirtildi. Serbes’in, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nın İstanbul Valiliği’nin Taksim’in kutlamaların dışında tutulması kararını televizyonda eleştirdiği kaydedilen iddianamede Serbes’in söylemlerinin kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçu ile TCK’nın 301. maddesi kapsamına girdiği öne sürülerek şikâyette bulunulduğu ifade edildi.

Emrah Serbes’in soruşturma sırasında verdiği ifade de iddianamede özet olarak yer aldı. Serbes’in ifadesinde, “1 Mayıs 2013’te mülki amirlik tarafından izin verilmemesine rağmen göstericilerin Taksim’e yürümek istediğini, çevik kuvvet ekiplerinin biber gazlı, tazyikli suyla eylemcilerin Taksim’e çıkarılmadığını, 17 yaşındaki bir genç kızın başına isabet eden gaz kapsülü sonucu yoğun bakıma kaldırıldığını, olayların başlangıcında duyarlı bir vatandaş, bir yazar olarak 1 Mayıs gösterilerine katıldığını söylediği” aktarıldı.

Serbes’in ifadesinin devamında “aynı gün akşam konuk olarak katıldığını programda 1 Mayıs olaylarının değerlendirdiği ve üzerine tazyikli su sıkıldığı için olaylarda Başbakan’ın da payının olduğunu düşünerek ironi yapıp ‘Recep Tazyik Erdoğan’ nitelemesini kullandığını, Başbakan’a hakaret kastıyla hareket etmediğini” beyan ettiği ve suçlamaları kabul etmediği anlatıldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.