İfade ÖzgürlüğüDoğaManşet

Ekşi Sözlük’teki ‘Dipsiz Göl’ başlıklarına erişim engeli

0

Gümüşhane Sulh Ceza Hakimliği, Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün onayı ile yapılan define kazısı sonucu yok olan Dipsiz Göl’le ilgili Ekşi Sözlük‘te açılan başlıkları, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişime engellendi.

EngelliWeb’te yer alan bilgiye göre Ekşi Sözlük’te “Dipsiz Göl’ün valilik izniyle yok edilmesi”, Dipsiz Göl’ün eski haline gelmesi”, “Dipsiz Göl’e tankerlerle su doldurulması”, “Dipsiz Göl’ün sit alanı ilan edilmesi” gibi başlıkları okumak isteyenler içeriklere erişemiyor, mahkemenin erişim yasağı kararıyla karşılaşıyor.

Ne olmuştu?

Gümüşhane’de deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan Taşköprü Yaylası‘ndaki 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün tabanında dibinde, 15’inci Apollinaris lejyonunun hazinesinin olduğunu ileri süren bir kişinin başvurusu üzerine Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazı için izin vermişti.

Gümüşhane Müze Müdürü Elif Öktem ile jandarma yetkililerin de eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleriyle kazıldı. Beş gün sürdürülen kazı çalışmaları define bulunamayınca sonlandırıldı.

Müdahaleler sonucunda suyu tamamen boşaltılan buzul gölünde yapılan kazı sonucunda gölün taban ve kıyı toprak yapısının bozulduğu belirlendi.

You may also like

Comments

Comments are closed.