EkonomiManşet

Ekonomi nereye gidiyor, Dolar 2.60 TL’yi geçti

0

Dolardaki rekor yükselişlerin etkisiyle Borsa İstanbul da güne düşüşle başladı. Kayıpları devam eden BIST 100 endeksi 80 bin sınırına dayandı.

7dolar 2.60a dayandıEkonomi yönetiminin geleceğine ilişkin kaygılar ve ABD’de faiz artırımının yakınlaştığı beklentileriyle bir süredir tırmanışta olan dolar sabah saatlerinde 2.5770 lira ile yeni rekor düzeyine çıktı. Liradaki büyük kayıpların etkisiyle hisse senedinden kaçışlar da hız kazandı ve Borsa İstanbul Endeksi de açılışta yüzde 1.29 düştü.

Merkez Bankası üzerindeki faiz baskısının yanında, küresel piyasalarda da değer kazanan dolar lira karşısında tarihi rekor düzeylere yükseliyor. Dolar, 2.57 lira düzeyinde başladığı günün ilk yarısında üst üste rekorlar kırarak 2.60 liraya ulaştı.

Dolardaki tırmanışa paralel olarak euro da 2.8750 liraya yükselince, yarı yarıya dolar ve eurodan oluşan döviz sepetinin değeri de 2.73 düzeyini de aştı.

Brezilya Merkez Bankası ekonominin resesyona gireceği endişelerine rağmen enflasyon ile mücadele etmek için politika faizini 50 baz puan artırdı ve altı yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 12.75’e çıkardı. Ancak yatırımcılar Türkiye Merkez Bankası’nın gerekmesi halinde faiz artışını politik baskılardan dolayı gündeme alamayacağından endişe ediyorlar. Aralarında Hindistan ve Çin’in bulunduğu birçok gelişmekte olan ülke faiz indirirken, Brezilya faiz artıran az sayıda ülke arasında yer alıyor. Üst düzey bir bankacı dün akşam kurdaki artışı dizginlemek için TCMB’nin bu defa faiz artırımını gündeme almasının zorluğuna işaret ederek, “Bu kadar politik baskı varken TCMB ne faiz yoluyla ne de döviz satışı yoluyla bir şey yapamaz. O nedenle beklemekten başka yapacak bir şey yok. Politikacılar karışmasaydı ve üst bantta indirim yapılmasaydı, bu kadar kötü performans göstermezdik” dedi.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.